Ischiofemoral sıkışma sendromlu hastalarda anatomik yapının fizik muayene ve manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of the anatomical structures with physical examination and magnetic resonance imaging in ischiofemoral impingement syndrome
  1. Tez No: 814057
  2. Yazar: AYŞE GAMZE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAĞAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çeşitli hastalıkların belirtisi olan kalça ve kasık ağrılarında dikkat edilmesi gereken hastalıklardan biri de ischiofemoral sıkışma sendromudur. Ischiofemoral sıkışma sendromu (IFS), ischiofemoral mesafenin daralmasıyla m. quadratus femoris'in sıkışması sonucu hastada ipsilateral kalça ağrısıyla karakterize bir sendromdur. Hastalığa klinik muayene ve görüntüleme yöntemleri ile tanı konur. Bu çalışmanın amacı IFS'lu hastalarda manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bulgularını tanımlamak, fizik muayene testlerini sorgulamak ve görüntüleme yöntemleri ile ilişkisini araştırmaktır. Çalışmamız vaka kontrol çalışmasıdır. Çalışma grubunda kalça/kasık ağrısı şikayetleriyle gelen, MRG çekilen 20 hastanın 27 kalçasının görüntüleri retrospektif olarak incelendi. Ayrıca IFS tanılı hastalar dosyaları üzerinden değerlendirildi. Kalça/kasık ağrısı şikayeti olup olmadığı, ağrısının şiddeti, klinik bulguları ve fizik muayene testleri incelendi. MRG üzerinden ischiofemoral mesafe (IFM), m. quadratus femoris mesafesi (QFM), hamstring tendon alanı (HTA) ölçüldü ve m. quadratus femoris ödemi derecelendirildi. Kontrol grubunda ise; kalça ağrısı olmayan, farklı şikayetlerle gelen ve MRG çekilen 20 hastanın bilateral görüntüleri incelendi. Ischiofemoral mesafe çalışma grubunda ortalama 12,44±3,49, kontrol grubunda ise 23,06 ± 4,5 ölçüldü. QFM; çalışma grubunda ortalama 6,38±2,09, kontrol grubunda ise 15,36 ± 4,45 saptandı. Çalışma grubunun IFM ve QFM'si kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşüktü (p< 0,001). Çalışma grubunda IFI testi olguların 12'sinde (%44,4) pozitif bulundu. Uzun adım yürüme testi ise 16'sında (%59,3) pozitif bulunmuştur. Özellikle atipik olgularda kalça/kasık ağrısının ayırıcı tanısı oldukça zor olduğundan klinisyenler ve radyologlar, IFS'nin farkında olmalıdır. Hastalığın doğru teşhisi ve tedavisi için fizik muayene yapılmalı ayrıca IFM ve QFS daralması, ödem ve klinik tanıda yardımcı olabilecek diğer özellikler için MRG çekilmelidir.
Özet (Çeviri)
One of the diseases that should be considered in hip and groin pain, which is a symptom of various diseases, ischiofemoral impingement syndrome. Ischiofemoral impingement syndrome (IFI) is a syndrome characterized by ipsilateral hip pain in the patient as a result of compression of the quadratus femoris muscle by narrowing of the ischiofemoral space (IFS). The disease is diagnosed by clinical examination and imaging methods. The aim of this study is to define magnetic resonance imaging (MRI) findings in patients with IFI, to question physical examination tests and to investigate their relationship with imaging methods. Our study is a case control study. MRI images of 27 hips of 20 patients who has presented with the complaint of hip/groin pain in the case group were analyzed retrospectively. In addition, the files of patients that has diagnosed with IFS were evaluated for hip/groin pain complaints, severity of pain, clinical findings and physical examination tests. Ischiofemoral space (IFS), quadratus femoris space (QFS), hamstring tendon area (HTA) were measured on MRI, and quadratus femoris muscle edema was graded. In the control group; Bilateral images of 20 patients who had no hip pain, who came with different complaints who underwent MRI were analyzed. Ischiofemoral distance was measured on average of 12.44 ± 3.49 in the study group and 23.06 ± 4.5 in the control group. QFM was determined on average of 6.38 ± 2.09 in the study group and 15.36 ± 4.45 in the control group. The IFS and QFS of the patient group were found to be significantly lower than the control group (p< 0.001). In the study group, IFI test was found positive in 12 (44.4%) of the cases. The long -step walking test was found in 16 (59.3%) positive. Clinicians and radiologists should be aware of IFI, since differential diagnosis of hip/groin pain is difficult, especially in atypical cases. Physical examination should be performed for the correct diagnosis and treatment of the disease, and MRI should be performed for IFS and QFS narrowing, edema, and other features that may help in clinical diagnosis.