Ortaokul çocuklarının mizah duygusunun psikolojik iyi oluşları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of secondary school children's affection of humor on psychological well-beings
- Tez No: 814060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GÖZÜN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul çocuklarının mizah duygusunun psikolojik iyi oluşlarına etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu ortaokula devam eden 210 kız ve 172 erkek olmak üzere toplam 382 çocuk oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Stirling Çocuklar İçin Duygusal ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Okul Çocukları İçin Çok Boyutlu Mizah Duygusu Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde değişkenlerin normallik dağılımına göre t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), basit regresyon analizi, Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre ortaokul çocuklarının mizah duygusunun psikolojik iyi oluş puanlarının anlamlı bir yordayıcısı olduğu, çocuklardaki psikolojik iyi oluşa ilişkin toplam varyansın %21'inin mizah duygusu ile açıklanabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca çocukların psikolojik iyi oluşları ve mizah duyguları arasında orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çocukların mizah duyguları cinsiyet, yaş, algılanan akademik başarı düzeyi ve teknolojik cihaz kullanım süresi değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterirken; kardeş sayısı, doğum sırası, okul türü ve okul dışı sosyal faaliyete katılım değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür. Çocukların psikolojik iyi oluşlarının yaş, algılanan akademik başarı düzeyi, okul dışı sosyal faaliyete katılım ve teknolojik cihaz kullanım süresi gibi değişkenlere göre anlamlı bir farklılık gösterirken; cinsiyet, kardeş sayısı, doğum sırası ve okul türüne göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of secondary school children's sense of humor on their psychological well-being. The study group of the research consists of a total of 382 children, 210 girls and 172 boys, who attend secondary school. Personal Information Form, Stirling Emotional and Psychological Well-Being Scale for Children and Multidimensional Sense of Humor Scale for Schoolchildren were used to collect data. T-test, One Way Analysis of Variance (ANOVA), simple regression analysis, Pearson Correlation analysis were used in the analysis of the data according to the normality distribution of the variables. According to the results of the study, it was concluded that the sense of humor of secondary school children is a significant predictor of psychological well-being scores, and that 21% of the total variance in psychological well-being in children can be explained by the sense of humor. In addition, it has been determined that there is a moderate, positive and significant relationship between children's psychological well-being and their sense of humor. While children's sense of humor differs significantly according to gender, age, perceived academic achievement level and duration of use of technological devices; it was seen that there was no significant difference according to the variables of number of siblings, birth order, school type and participation in out-of-school social activities. While children's psychological well-being differs significantly according to variables such as age, perceived academic success, participation in out-of-school social activities and the duration of use of technological devices; It was determined that there was no significant difference according to gender, number of siblings, birth order and school type.