Tarihsel, uygulamalı ve strüktürel perspektiflerle sıkıştırılmış toprak yapılar : Geleneksel ve modern tekniklerin entegrasyonu
Rammed earth structures with historical, applied, and structural perspectives: İntegration of traditional and modern techniques
- Tez No: 814072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SELİM ÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde enerji tüketimi, çevreye verilen zarar ve sürdürülebilirliğin artan önemi, yapı sektöründe de enerjiye dayalı ve sürdürülebilir çözümler arayışını ön plana çıkarmaktadır. Tarihsel ve kültürel bir bakış açısıyla ele alındığında, sıkıştırılmış toprak yapı teknikleri bu ihtiyaçları karşılayacak bir alternatif olabilir. Eski bir teknik olan sıkıştırılmış toprak yapılar, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde modern ihtiyaçları karşılamak için kullanılmaktadır. Özellikle sürdürülebilirlik açısından değerli bir alternatif olarak görülmekte ve sismik olarak aktif bölgelerde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Toprağın kalıp arasında sıkıştırılması prensibi ile tarih boyunca uygulanmış olan teknik için tarihi süreçte bir çıkış noktası belirlemek mümkün olmamakla beraber birçok bölgede örneklere rastlanmıştır. Dünya'nın farklı bölgelerinden ve farklı zaman dilimlerinden günümüze kadar ulaşmış olan örnekler, bu yapım tekniğinin değişen koşullara kolay uyum sağlayabilen bir teknik olduğunu ortaya koymaktadır. Sıkıştırılmış toprak yapım tekniği, ilk bakışta basit bir uygulama gibi görünse de, aslında hassas ve dikkatli bir yaklaşım gerektiren karmaşık bir süreçtir. Tasarımdan uygulama sonrası süreçlere kadar her aşamada detaylı ve özenli bir işlem gerektirir. Dünya nüfusunun büyük bir bölümü hala toprak yapılarda yaşamaktadır. Bu nedenle, toprak yapıların dayanıklılığı ve sürdürülebilirliği hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu yapıları daha güvenli ve yaşanabilir kılmak için daha kapsamlı ve detaylı araştırmalar gerekmektedir. Bu tez çalışması, sıkıştırılmış toprak yapı tekniklerini tarihsel ve kültürel bir bakış açısıyla ele alarak, bu tekniklerin modern yapı endüstrisine nasıl entegre edilebileceğini ve sismik bölgelerdeki kullanılabilirliklerini, enerji tüketimini ve sürdürülebilirliklerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, mevcut literatürü eleştirel bir şekilde değerlendirirken, çeşitli test ii ve deneylerden elde edilen verileri analiz ederek sıkıştırılmış toprak yapıların özelliklerini belirlemeyi hedeflemektedir. Ayrıca sismik hükümleri göz önünde bulunduran ayrıntılı vaka incelemeleri yapılacaktır. Bu bilgiler, anlaşılırlığı artırmak için çizimlerle desteklenerek, sıkıştırılmış toprak yapıların avantajları ve dezavantajları üzerine bir tartışma başlatmayı ve bu yapının endüstride daha geniş çapta kullanımını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, konuyu incelerken bir dizi bölüm aracılığıyla detaylı bir şekilde ilerlemektedir. Çalışmanın Sonuç Bölümü, genel çerçevede elde edilen veri ve bulgulara dayanarak, sıkıştırılmış toprak yapı tekniklerinin, doğru tasarım ilkelerine, uygulama metodolojilerine ve süreç yönetimine bağlı olarak, hibrit tekniklerle birleştirildiğinde ve diğer etkileyici faktörler göz önünde bulundurulduğunda, sismik bölgelerde kullanıma uygun ve sürdürülebilir bir alternatif olabileceğini vurgular. Bu, yapı sektöründe daha geniş kapsamlı ve etkin bir kullanımın teşvik edilmesi ve geliştirilmesi için gereklidir.
Özet (Çeviri)
Today, the increasing importance of energy consumption, environmental impact, and sustainability brings the pursuit of energy-based and sustainable solutions in the construction industry to the forefront. When considered from a historical and cultural perspective, compressed earth building techniques can be an alternative to meet these needs. Compressed earth buildings, an ancient technique, is used in both developed and developing countries to meet modern requirements. It is particularly seen as a valuable alternative in terms of sustainability and is heavily used in seismically active regions. Although it is impossible to determine a point of origin for the technique of compacting earth between molds throughout history, examples have been encountered in many regions. Examples from different regions and different time periods of the world that have survived to the present day reveal that this construction technique is a technique that can easily adapt to changing conditions. The technique of building compressed earth, which appears to be a simple application at first glance, is actually a complex process that requires a delicate and careful approach. It requires detailed and careful processing at every stage, from design to post-implementation processes. Today, the destructive effects of earthquakes are still a significant reality, and earth buildings are usually the most vulnerable type of structure to such natural disasters. This situation requires further research on earth buildings and the development of strategies to increase the earthquake resistance of these buildings. A large part of the world's population still lives in earth buildings. Therefore, more comprehensive, and detailed research is needed to learn more iv about the durability and sustainability of earth buildings and to make these structures safer and more habitable. The aim of this thesis is to analyze the applicability of these techniques in modern construction industry and their usability in seismic regions, energy consumption, and sustainability by examining the techniques of compressed earth buildings from a historical and cultural perspective. While critically reviewing the existing literature, the study aims to determine the characteristics of compressed earth buildings by analyzing the data obtained from various tests and experiments. In addition, detailed case studies will be conducted considering seismic provisions. This information will be supported by drawings to increase comprehensibility, aiming to initiate a discussion on the advantages and disadvantages of compressed earth buildings and to encourage wider use of this structure in the industry. This study progresses in a detailed manner through a series of sections while examining the subject. The Conclusion section of the study, based on the data and findings obtained in the general framework, emphasizes that compressed earth building techniques can be a suitable and sustainable alternative for use in seismic regions when combined with hybrid techniques and taking into account other influential factors, depending on the correct design principles, application methodologies, and process management. This is necessary to encourage and develop wider and more effective use in the construction industry.