Enerji tüketiminin karbon ayak izindeki yeri:Giresun Üniversitesi örnek çalışması
The importance of energy consumption in the carbon footprint: Giresun University case study
- Tez No: 814094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TUNÇ DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sanayi Devrimi sonrası enerji üretimi ve tüketimi inanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Artan enerji tüketimi nedeniyle atmosfere salınan karbon miktarı, günümüzde etkilerini net bir şekilde görebildiğimiz iklim krizinin en önemli etkenlerinden biridir. Karbon salımının sebeplerinin araştırılması ve hesaplanması bu krize çözüm bulunması yolundaki ilk adımlardan biri olacaktır. Bu tez çalışmasında, Giresun Üniversitesi Güre Yerleşkesinde yer alan binaların enerji tüketimiyle oluşan karbon salımları baz alınarak, GHG Protokolü standardları çerçevesinde TSE EN ISO 14064-1:2019 sera gazlarının hesaplanmasına dair kılavuzlar kullanılarak karbon ayak izi hesaplanmıştır. Hesaplamalar sonucu, yerleşkedeki enerji tüketimleri ile oluşan karbon ayak izi 2020 yılında 1696,234 tCO2e, 2021 yılında 1638,93 tCO2e, 2022 yılında ise 2618,035 tCO2e bulunmuştur. Yapılan değerlendirmeler sonucunda karbon ayak izinin azaltılması adına çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
After the Industrial Revolution, energy production and consumption have reached incredible levels. The amount of carbon emitted into the atmosphere due to increased energy consumption is one of the most important factors of the climate crisis, the effects of which we can clearly see today. Investigating and calculating the causes of carbon emissions will be one of the first steps towards finding a solution to this crisis. In this thesis study, based on the carbon emissions generated by the energy consumption of the buildings in Giresun University Güre Campus, the carbon footprint was calculated using TSE EN ISO 14064-1:2019 guidelines for the calculation of greenhouse gases within the framework of the GHG Protocol standards. As a result of the calculations, the carbon footprint resulting from energy consumption on campus was 1696,234 tCO2e in 2020, 1638,93 tCO2e in 2021, and 2618,035 tCO2e in 2022. As a result of the evaluations, solution suggestions were presented to reduce the carbon footprint.