Solar renewable energy as a solution to Nigeria power crisis
Nijerya elektrik krizine çözüm olarak yenilenebilir güneş enerjisi
- Tez No: 814101
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSAB AHMED MOHAMMED ALI AL-RAWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Petrol ve gaz, Nijerya'nın mevcut GSYİH'sının %80'inden fazlasını oluşturduğundan, ülke ekonomisi tamamen bu iki emtiaya bağımlıdır. Ancak, tüm kaynaklardan gelen tutarsız güç, Nijerya'daki tüm bölgelerde ekonomik gelişmeyi yavaşlattı. Güneş enerjisi stratejisi uygulamasının motivasyonları, zorlukları ve getirileri araştırılır. Bu, bir literatür araştırması ve Nijerya'daki güneş enerjisi oyuncularından iki üst düzey yönetim yetkilisi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler ve onların yanıtlarının Nijerya enerji endüstrisinde güneş enerjisi için bir çerçeve tasarlamak için kullanılmasıyla tamamlandı. Mevcut güç kaynağı kaynaklarının etkisiz olduğu, iletim hattı genişletmenin pratik olmadığı veya muhtemelen ekonomik olarak verimli olmadığı uzak yerlerde enerji tedariki, fotovoltaik (PV) sistemler kavramının birincil motivasyonu olmuştur. Güneş enerjisi, elektrik üretiminin en temiz şeklidir. PV modüllerinin ve kurulumunun maliyeti önemli olsa da, toplam sahip olma maliyeti açısından dizel gibi diğer üretim sistemleriyle rekabet edebilir.
Özet (Çeviri)
Since oil and gas account for more than 80% of Nigeria's current GDP, the country's economy is completely reliant on these two commodities. However, inconsistent power from all sources has slowed economic development throughout all regions in Nigeria. The motivations, challenges, and returns of solar energy strategy implementation are investigated. This was completed with a literature research and semi-structured interviews with two senior management authorities from solar energy players in Nigeria, and using their responses to design a framework for solar energy in Nigerian power industry. Energy procurement in distant places, where existing sources of power supply are ineffective, where transmission line expansion is not practicable or possibly not economically efficient, has been the primary motivation for the notion of photovoltaic (PV) systems. Solar energy is the cleanest form of electricity generation. While the cost of PV modules and installation is considerable, it is competitive with other types of generating systems, such as diesel, in terms of total cost of ownership.