İnmeli hastalarda spastik biceps kasına uygulanan radyal ekstrakorporeal şok dalga tedavisinin etkinliğinin kantitatif shear wave ultrasonografik elastografiyle değerlendirilmesi
Quantitative shear wave ultrasonographic elastography evaluation of the effectiveness of radial extracorporeal shock wave therapy applied to spastic biceps muscle in poststroke patients
- Tez No: 814119
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN TIKIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: İnme sonrası bicepsinde spastisite gelişen hastalarda radyal ESWT'nin spastisite tedavisinde etkinliğini shear wave ultrasonografik elastografiyle değerlendirmek Gereç ve Yöntem: Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'na başvuran bicepsinde MAS'a göre ≥ 1+ spastisitesi olan ve tanı aldığı tarih 6 ayı geçen, 18 ayı aşmayan toplam 42 inme hastası çalışmaya alındı. Randomize ve kontrollü olarak dizayn edilen çalışmamızda aktif ESWT alan tedavi grubu ve kontrol grubu olmak üzere 2 grup oluşturuldu. Her 2 gruba da konvansiyonel rehabilitasyon programı uygulandı. ESWT grubu 4 hafta boyunca haftada 1 kez toplam 4 seans tedavi aldı. Hastalar tedavi öncesi, tedavi bitiminden hemen sonra, tedavi bitiminden 1 ay sonra ve tedavi bitiminden 3 ay sonra Brunnstrom Üst Ekstremite Motor Evrelemesi, Modifiye Asworth Skalası, Modifiye Tardieu Skalası, Fugl-Meyer Üst Ekstremite Motor Değerlendirme Skalası, Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği ile değerlendirildi. Shear wave elastografi ölçümleri yapıldı. Bulgular: ESWT grubunda MAS ve MTS skorlarında tedavi sonrası 1. ayda devam eden anlamlı azalma tedavi sonrası 3. ayda kaybolmuştur. Brunnstrom üst ekstremite motor evrelemesi skorlarında 2 grupta da anlamlı değişiklik saptanmazken Fugl-Meyer üst ekstremite motor değerlendirme skalası skorlarında ise ESWT grubunda tedavi bitiminden hemen sonra, 1 ay sonra ve 3 ay sonra gözlenen anlamlı iyileşme kontrol grubunda sadece tedavi bitiminden 3 ay sonra gözlenmiştir. Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği skorlarında ESWT grubunda tedavi bitiminden hemen sonra, 1 ay sonra ve 3 ay sonra gözlenen anlamlı iyileşme kontrol grubunda sadece tedavi bitiminden 3 ay sonra gözlenmiştir. ESWT grubunda 90 derece fleksiyondayken ve 180 derece ekstansiyondayken yapılan shear wave elastografi ölçümlerinde tedavi sonrası 1. ayda devam eden anlamlı azalma tedavi sonrası 3. ayda kaybolmuştur. Sonuç: İnme sonrası biceps spastisitesinde hem fonksiyonel iyileşmede hem spastisite şiddetinde azalmada hem de ultrasonografik olarak tedaviden hemen sonra ve kısa dönemde etkili olduğu gözlenen ESWT'nin uzun dönemde etkinliğinde azalma gözlenmiştir. 2 grup arasında saptanan bu değişiklikler SWE ölçümlerinde gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark oluşturacak düzeyde tespit edilmiştir. ESWT konvansiyonel rehabilitasyona ek olarak verilebilir. Spastisite tedavisinin takibinde kantitatif shear wave elastografi objektif değerlendirme amacıyla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objectives: To assess the effectiveness of radial ESWT in individuals with post-stroke biceps spasticity who are being treated for their spasticity with shear wave ultrasonographic elastography. Materials and Methods: The study included a total of 42 stroke patients who were admitted to the Hafsa Sultan Hospital, Department of Physical Medicine and Rehabilitation at Celal Bayar University Faculty of Medicine with 1+ spasticity according to MAS in their biceps and whose diagnosis date exceeded 6 months but did not exceed 18 months. Two groups—the treatment group receiving active ESWT and the control group—were formed in our investigation, randomized, and controlled experiment. Both groups received a traditional rehabilitation regimen. Throughout the course of four weeks, the ESWT group underwent a total of four sessions of therapy. Before treatment, immediately after treatment, one month after treatment, and three months after treatment, patients were assessed using the Brunnstrom upper extremity motor staging, Modified Asworth Scale, Modified Tardieu Scale, Fugl-Meyer upper extremity motor rating scale and Functional Independence Scale. Measurements of shear wave elastography were performed. Results: The ESWT groups considerable decline in MAS and MTS scores, which persisted one month after treatment, vanished three months later. In neither group did the Brunnstrom upper extremity motor stage scores significantly change. Significant improvements were seen in the Fugl-Meyerupper extremity motor rating scale scores in the ESWT group immediately following the conclusion of the treatment, as well as one month and three months later. Three months following the completion of the treatment, a significant improvement was seen in the control group. Functional Independence Scale ratings in the ESWT group significantly improved following treatment, one month later, and three months later. Three months following the completion of the treatment, a significant improvement was seen in the control group. In the paralyzed arm, measurements of shear wave elastography were made at 90 degrees of flexion and 180 degrees of extension. Three months following therapy, the ESWT groups considerable decline—which persisted at one month—disappeared. Conlusions: After stroke a decrease in the long term effectiveness of ESWT has been observed in both functional recovery and reduction of spacity severity as well as immediate and short- term effects seen through ultrasonography, which are effective right after treatment, for biceps spasticity. These changes identified between the two groups have been statistically significant in terms of SWE measurements. Spasticity can be treated with ESWT in addition to conventional rehabilitation. When monitoring the effectiveness of spasticity treatment, quantitative shear wave elastography can be employed for imaging.