Impact of micro loans on agricultural production: A case study of wheat production in Bahawalpur, Pakistan
Mı̇kro kredı̇lerı̇n tarımsal üretı̇me etkı̇sı̇: Pakı̇stan, Bahawalpur'da buğday üretı̇mı̇ üzerı̇ne bı̇r örnek vaka çalışması
- Tez No: 814127
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, Zarai Taraqiati Bank'ın teknoloji adaptasyonu yoluyla sağladığı sınırlı finansmanın Pakistan'ın Bahawalpur kentindeki buğday verimliliği üzerindeki rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Kaynak ve teknoloji eksikliği, birçok az gelişmiş ekonominin, özellikle de genellikle birincil gelir kaynağı ve meslek olan tarımda potansiyellerini gerçekleştirememelerinin ana nedenleridir. Bu çalışma, saha araştırması yoluyla toplanan birincil veri kaynağına dayanmaktadır. Basit rastgele örnekleme ve küme rastgele örnekleme tekniği, arazi sahipliği ve çiftçi eğitimi kontrol edilirken, yanıt değişkeni ve odak değişkenleri arasındaki ilişkiyi kurmak için popülasyondan temsili örneklem elde etmek için kullanılmıştır. Yüksek verimli çeşitler, gübre, traktör ve biçerdöverler yoluyla tarım finansmanının buğday verimliliği üzerinde önemli bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Uzun vadeli krediler de buğday verimliliği üzerinde belirgin bir etki yaratırken, hane halkı büyüklüğü ve eğitim buğday verimliliği ile negatif ilişkilidir, ancak bu değişkenler önemsizdir. Uzun vadeli krediler ile tarımsal verimlilik arasındaki pozitif ilişki, kredinin çiftçilerin üstün kaliteli girdi ve ekipman satın almasını sağladığını ve bunun da tarımsal verimde artışa neden olduğunu göstermektedir. Çalışma, çiftçilere uygun miktarda kredi ve ayni kredinin (örneğin gübre, traktör vb.) zamanında sağlanmasının verimliliği artırabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, çiftçilerin gelir ve varlıkları da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the role of Zarai Taraqiati Bank's limited finance through technology adaptation on wheat productivity in Bahawalpur, Pakistan. Lack of resources and technology are the main reasons why a lot of underdeveloped economies are not able to fulfill their potential especially in agriculture, which is generally the prime income source and occupation. This study is based on a primary data source collected through a field survey. The simple random sampling and cluster random sampling technique is employed for deriving representative sample from population to establish the relationship response variable and focus variables while controlling for land holding and farmer education. It is concluded that agriculture financing through high-yielding varieties, fertilizer, tractors, and harvesters have a significant impact on wheat productivity. The long-term loans also made a marked impact on wheat productivity, while the household size and education are negatively associated with wheat productivity, but these variables are insignificant. The positive association between long-term loans and agricultural productivity represents that credit enables the farmers to purchase superior quality inputs and equipment which causes an increase in agricultural yield. The study suggests that the in-time provision of the appropriate amount of loan and credit in kind (i.e., fertilizer, tractor etc.) to farmers may increase productivity. As a result, income and assets of the farmers are also enhanced.