Citizen participation in local government: A case study of Safi
Yerel yönetimlerde vatandaş katılımı: Safi'de bir vaka çalışması
- Tez No: 814136
- Danışmanlar: Prof. Dr. MURAT ÖNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Son çeyrek yüzyılda, kamu politikalarının oluşturulmasına devlet ve piyasa dışındaki yeni aktörleri dahil etmek için yenilikçi katılımcı fırsatlar sunmak ve prosedürler kullanmak üzere dünya çapında girişimlerde bulunulmuştur. İçinde bulunduğumuz dönem“Katılım Çağı”olarak adlandırılmaktadır. Günümüzün siyasi yelpazesi, vatandaşların sesinin yükselmesini, elit egemenliği ve bürokratik rasyonalizm üzerinde önemli bir kontrol olarak görmektedir. Vatandaşların yerel yönetim işlerine katılımını incelemeye yönelik ilgi, vatandaşların kamu politikalarındaki rollerinin yeniden tanımlanması, klasik yönetimden yönetişim modellerine paradigma kayması, katılım hakkı ve adem-i merkeziyetçilik politikaları çağrısı gibi yerel ve uluslararası dinamiklerden kaynaklanmaktadır. Bu tez, yerel yönetimlerde vatandaş katılımını açıklayan faktörleri araştırmaktadır. Vatandaş katılımı, vatandaşların kamu politikaları üzerinde etkili olabileceği bir dizi faaliyeti ifade etmektedir. Bu çalışmada vatandaş katılımının siyasi, sivil ve bireysel temelli faaliyetleri kapsayan kapsamlı bir tanımı benimsenmiştir. Bu sentez, katılımı daha kapsamlı açılayangeleneksel olmayan katılım biçimlerinin ortaya çıkışıyla gerekçelendirilmiştir. Bu tezin özgün katkısı, Safi vilayetindeki üç katılım biçiminin ampirik olarak incelenmesi ve gelişmekte olan bir ülkedeki çeşitli faktörlerin ve bunların yerel yönetişim üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesidir. Sosyo ekonomik faktörlerin ve demografik özelliklerin vatandaşların politika faaliyetlerine katılma kararlarında etkili bir rol oynadığı yaygın olarak iddia edilmektedir. Bununla birlikte, bu faktörler katılımın davranışsal ve tutumsal boyutunu incelemede eksik kalmaktadır, bu nedenle bu tez katılımın davranışsal ve tutumsal faktörlerine odaklanmaktadır. Bu tezin cevaplamaya çalıştığı ana soru şudur:“Vatandaş katılımını açıklayan faktörler nelerdir?”Ve bu çalışma Fas örneğinde yerel katılıma bir açıklama getirmeye çalışmaktadır. Bu soruyu cevaplamak için şu faktörler incelenmiştir: demokratik değerler, vatandaşlık değerleri, siyasete ilgi, etkinlik, sosyal sermaye, fayda, kurumsal tasarım ve değer yönelimi. Bu faktörler, ilgili teorilerin sunulduğu bölümde ele alınan katılım teorilerinden geliştirilmiştir. Tezde, araştırma verilerini toplamak için nitel ve nicel araştırma teknikleri bir arada kullanılmıştır. Teorik çerçeveden dokuz hipotez geliştirilmiş ve araştırma hipotezlerini test etmek için Safi vilayetindeki yerel halka anketler dağıtılmıştır. Bu çalışmanın analiz yöntemi olarak ikili lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Bu çalışma, gelişmekte olan bir ülkede yerel katılım tutum ve kalıplarının anlaşılmasına değerli katkılarda bulunmuştur. Bulgular, demokratik değerler, etkinlik ve değer yöneliminin vatandaş katılımı ile negatif ilişkili olduğunu; vatandaşlık değerleri, yerel siyasete ilgi, sosyal sermaye, fayda ve kurumsal tasarımın ise vatandaş katılımı ile pozitif ilişkili olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In the last quarter-century, attempts have been made worldwide to use innovative participatory opportunities and procedures to include new actors -outside of the state and the market- in creating public policies. The contemporary era has been termed the“Participation Age”. Today's political spectrum views increasing citizens' voices as a crucial check on elite dominance and bureaucratic rationalism. Interest in studying citizen participation in local government affairs is due to domestic and international dynamics, including redefining citizens' roles in public policies, the paradigm shift from government to governance models, the right to participation, and the call for decentralization policies. This dissertation investigates factors accounting for citizen participation in local governments. Citizen participation refers to the range of activities through which citizens can exercise influence on public policies. This study adopts a comprehensive definition of citizen participation encompassing political, civic, and individual-based activities. The synthesis is justified by the rise of nonconventional forms and a broader understanding of participation. The original contribution of this dissertation is an empirical study of three forms of participation in the province of Safi, and an assessment of diverse factors and their impact on local governance in a developing country. It is widely asserted that socioeconomic factors and demographics play an influential part in citizens' decision to get involved in policy activities. Nevertheless, these factors lack in their examination the behavioral and attitudinal involvedness of participation, therefore, this dissertation focuses on behavioral and attitudinal factors of participation. The main question this dissertation tries to answer is:“What factors explain citizen participation?”And we seek explanations for local participation in the case of Morocco. In order to answer this question, the following factors were studied: democratic values, citizenship values, interests in politics, efficacy, social capital, utility, institutional design, and values orientation. These factors were developed from the theories of participation, covered in the theoretical framework. The dissertation uses a mix of qualitative and quantitative research techniques to collect data. Nine hypotheses were developed from the theoretical framework, and surveys were distributed to the local people in the province of Safi to test the research hypotheses. Binary logistic regression analysis is used as the analysis method of this study. This study has made valuable contributions to understanding attitudes and patterns of local participation in a developing country. The findings revealed that democratic values, efficacy, and values orientation are negatively related to citizen participation, while citizenship values, interest in local politics, social capital, utility, and institutional design are positively related to citizen participation.