Şair Eşref'in hayatı ve eserleri üzerinde bir inceleme
A Research about the life and the literary works of Şair Eşref
- Tez No: 81415
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK HUYUGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Mehmet Eşref, 1847'de Manisa'nın Kırkağaç ilçesine bağlı Gelenbe bucağında doğmuştur, öğrenimini Manisa'da Hatuniye Medresesi'nde tamamladıktan sonra Manisa sancağı tahrirat kaleminde staja başlar (1870). îki yıllık bir staj devresinden sonra Turgutlu kasabası tahrirat katipliğine geçer (1872). Ancak on ay sonra istifa ederek Manisa muhasebe kaleminde tekrar staj görür. Stajım tamamladıktan sonra Akçahisar kazası mal müdürlüğü (1874), ardından Alaşehir kazası mal müdürlüğü (1875) görevlerine getirilir ve üç aylık bir süre de kaymakamlığa vekalet eder. 1878'de görevinden istifa ederek İstanbul'a gelen şair bir imtihandan geçmek suretiyle üçüncü sınıf kaymakamlık rütbesi kazanır. Devlet büyüklerine yazdığı hicivlerden dolayı tayini doğuya çıkar. Uzun yıllar Doğu ve Karadeniz vilayetlerinde olan Fatsa (1879), Çapakçur (1882), Hizan (1885), Ünye (1887), Tirebolu (1888), Garzan (1890) kazalarında kaymakamlık yapar. 1893 'de Aydın vilayetinde olan Garbi Karaağaç kazası kaymakamlığına tayin edilen Eşref, bir süre de Kırkağaç (1899) ve Gördes (1900) kazalarında kaymakamlık yapar. Aralık 1902'de Gördes kaymakamıyken yazdığı hicivlerden dolayı ve gizli bir cemiyet kurduğu yolunda yapılan suçlamalardan tutuklanarak bir yıl hapis cezasına mahkûm edilir. Cezaevinden çılanca Mısır'a kaçar (1904). II. Meşrutiyet'in ilanına kadar daha çok Kahire'de bulunan şair, kısa aralıklarla Fransa, İsviçre ve Kıbns'da da ikamet eder. Yurt dışında bulunduğu bu sürede Curcuna ve Zuhuri admda iki gazete çıkarttırmış, Deccal (2 cilt), İstimdat, Şah ve Padişah, İran'da Yangın Var, Hasbihal -yahut- Eşref ve Kemal isimli kitaplarım neşretmiştir. Yurda döndükten sonra da İzmir'de Edeb Yahu, İstanbul'da Eşref gazetelerini çıkarttırarak bu gazetelerin başyazarlığım üstlenmiştir. Bu arada Kasaba (Turgutlu) kazası kaymakamlığı (1908), Adana vali Muavinliği (1909) görevlerinde bulunan şair Ağustos 1909'da emekli olarak 22 Mayıs 1912'de Kırkağaç'taki evinde vefat eder.
Özet (Çeviri)
Mehmet Eşref was born in Manisa in 1847. After he has completed his education at Hatuniye Medresesi in Manisa, he begins the apprenticeship at officai document in Manisa (1870). After a two years old his apprenticeship, he is appointed to general secretary in Turgutlu (1872). But, ten months later he resigns from there. Again, he does the apprenticeship accountancy department. After he has completed his apprenticeship, he does the property directorship in Akçahisar (1874) and in Alaşehir (1875). For three months, he deputizes for the district In 1878, he resigns from his work and then he goes to Istanbul. As long as he wins the exam, he gains the third class district degree. In spite he has written the satires for statesmen, he is appointed to the west. For many a long year, he does the district in Fatsa (1879), Çapakçur (1882), Hizan (1885), Ünye (1887), Tirebolu (1888), Garzan (1890). in 1893, Eşref is appointed to Garbi Karaağaç district in Aydın. For a moment, he does the district in Kırkağaç (1899) and Gördes (1900). In 1902, because he has written the satire and he has established a secret association in Gördes, he is committed to prison for a year. When he leaves from the prison, he runs away Egypt in 1904. Until the Second Constitution is declared, the poet who has been in Cairo with short times resides in France, Sweeden and Cyprus. While he has been at abroad, he publishes two newspaper which called