Askerlikte ruhsal bozukluk belirtisi gösteren ve göstermeyen erlerin sosyal destekler ve başaçıkma yöntemleri açısından karşılaştırılması
Comparisons of soldiers with and without psychologycal disorders in view of social supports and coping strategies
- Tez No: 81416
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA SORİAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, askerlik yaşamına uyumda sosyal destek ve başaçıkma yöntemlerinin rolünü incelemektir. Orduya katıldıkları ilk üç ay içinde psikiyatrik yakınması olan 145 erle, yakınması olmayan 248 normal erin sosyal ağları, algıladıkları sosyal destekleri ve uyum düzeyleri karşılaştırıldı. Bulgularımız, psikiyatrik grubun sosyal ağlarının normallerden daha küçük olduğunu gösterdi Aynı zamanda hastaların algıladıkları aile ve arkadaş desteklerinin normallere kıyasla daha az olduğu bulundu. Normal grup“iyimserlik”ve“problem çözme”gibi etkili başaçıkma yöntemlerini daha fazla kullanmalarıyla da psikiyatrik gruptan ayrıldı. Ayrıca sosyal destek az olduğunda, etkili başaçıkma yöntemlerinin daha önemli hale geldiğine ilişkin bazı kanıtlar elde edildi. Son olarak bulgular Katz Uyun ölçeğinin (KAS-S) orduda, psikolojik problemleri taramak için başarıyla kullanılabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this study is to investigate the role of social support and coping strategies on the adaptation to military life. We compared the social networks, perceived social supports and 248 normal privates who hadn't symptoms, during the first three mounths in the army. Our results suggested that the psychiatric group had a smaller social network than the normals. The perceived family and friend support of the patients was olso faund low compared to healthy privates. Normal group differend from the psychiatric group in the using more effective coping strategies such as optimism and problem solving. There was also evidance that effective coping strategies became more important vhen the social support is low. Lastly, the results showed that Katz adjustment scale (KAS-S) could successfully be use in the army to screen the psychological problems.