Rekabet hukuku açısından teknoloji teşebbüslerinin birleşme ve devralmaları
Mergers and acquisitions of technology undertakings in competition law
- Tez No: 814153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Birleşme ve devralma işlemleri, Rekabet Hukuku açısından yüksek önem taşımaktadır. Teşebbüslerin birleşme ve devralma işlemlerine taraf olmasının birçok farklı gerekçesi olabilmektedir. Bu gerekçelerin bir kısmı rekabetçi endişeler yaratmazken teşebbüslerin, pazardaki rekabeti azaltmak için bu yola başvurmaları Rekabet Hukuku kuralları ile bağdaşmamaktadır. Teknoloji teşebbüslerinin devralınan olarak yer aldığı işlemler, diğer alanlarda faaliyet gösteren teşebbüslerin taraf olduğu işlemlerden ayrışmaktadır. Zira, teknoloji teşebbüsleri sıklıkla öldürücü veya potansiyel rekabeti önleyici devralmalara konu edilebilmektedir. Türk Rekabet Hukuku'nda; birleşme ve devralmalara ilişkin RKHK'daki genel düzenlemelerin yanı sıra teknoloji teşebbüslerinin öldürücü veya potansiyel rekabeti önleyici şekilde devralınmalarına önlem olarak bu işlemlere özgü ciro eşikleri belirlenmiştir. Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık mevzuatında da teknoloji alanında faaliyet gösteren teşebbüslerin öldürücü veya potansiyel rekabeti önleyici şekilde kontrollerinin ele geçirilmesinin önüne geçmek amacıyla çeşitli düzenlemeler yapılmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde Rekabet Hukuku Açısından Birleşme ve Devralmalar açıklanmakta, ikinci bölümünde Türkiye'de Teknoloji Teşebbüslerinin Birleşme ve Devralmaları incelenmekte, son olarak üçüncü bölümünde ise Dünya'da Teknoloji Teşebbüslerinin Birleşme ve Devralmaları değerlendirilmektedir. Çalışmamızın sonuç bölümünde ise öldürücü veya potansiyel rekabeti önleyici birleşme ve devralmalara karşı yeni bir denetim sistemi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Mergers and Acquisitions have a great importance in Competition Law. There may be several different possible reasons of undertakings to be involved in a merger or acquisition. A number of these reasons are completely appropriate under the competition rules. It is against the Rules of Competion Law, if undertakings participate in a merger or acquisiton to eliminate the competition in a market. Competition Law has a different type of approach to acquisitions in which control of a technology undertaking is acquired. In consideration of theory of harm, technology undertakings are often acquired by other undertakings which result as killer acquisitons. Beside general regulations for mergers and acquisitions in Turkish Competition Law, special turnover thresholds are specified to prevent killer acquisitions. Also in Competition Law of EU, the USA and the UK, new regulations on digital platforms are being made. In the first chapter, Mergers and Acquisitions in Competition Law are explained. Second chapter of the thesis is about Mergers and Acquisitions of Technology Undertakings In Turkish Competition Law. In the third chapter, we study on Mergers and Acquisitions of Technology Undertakings Worlwide. In the conclusion part, we suggest a new way of control against killer acquisitions.