Beyaz yakalı çalışanların girişimcilik niyetlerini etkileyen faktörler üzerine bir araştırma: HAVELSAN örneği
A study on the factors affecting the entrepreneurial intentions of white collar employees: The case of HAVELSAN
  1. Tez No: 814156
  2. Yazar: ÖMER FARUK EKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Girişimcilik; yaratıcılık, icat ve risk alma gibi özellikleri içeren bir süreçtir. Girişimciler yeni firmaları belirler ve başlatır ve genişlemeleri için gerekli kaynakları sunar. İş dünyasının genişlemesini kolaylaştırarak, ekonomik faaliyetleri artırarak ve istihdam yaratarak bu süreç sosyal refahı artırır. Girişimciler, en yeni mal ve hizmetleri sunarak ekonomik dönüşümü teşvik ederken rekabet gücünü de artırır. Beyaz yakalı çalışanlar tipik olarak ileri eğitime sahiptir ve yönetici rollerinde bulunan yüksek vasıflı profesyonellerdir. Beyaz yakalı profesyoneller genellikle büyük işletmeler tarafından istihdam edilir ve sıklıkla daha tutarlı ve güvenli bir iş ararlar. Bununla birlikte, beyaz yakalı profesyoneller ile girişimcilik arasında bir bağlantı vardır. Beyaz yakalı profesyoneller genellikle işletme sahipleri tarafından faaliyetlerini genişletmek ve yenilikçi fikirlerini hayata geçirmek için işe alınırlar. Beyaz yakalı çalışanlar, özel uzmanlıklarını ve yeteneklerini sunarak işletme sahiplerine yardımcı olurlar. Girişimcilik beyaz yakalı çalışanlar için bir şans olabilir. Beyaz yakalı profesyoneller daha fazla özgürlük, sorumluluk ve iş yerinde yaratıcı ortamlara erişim sağlayarak girişimcilikten faydalanabilir. Bazı beyaz yakalı profesyoneller girişimci olabilir ve kendi şartlarıyla başarıya ulaşabilir. Girişimcilik, beyaz yakalı profesyonellere istikrarlı bir iş arayışından daha fazlasını sunar. Girişimciliğe yönelen beyaz yakalı bireyler, girişimcilik becerilerini geliştirme, hesaplanmış riskler alma konusunda özgüven kazanma ve liderlik yeteneklerini geliştirme şansına sahip olurlar. Beyaz yakalı profesyoneller girişimcilik sayesinde yenilikçiliklerini ve girişimci ruhlarını kurumsal ortamlara da taşıyabilirler. Mevcut çalışmada, Havelsan'da çalışan beyaz yakalıların girişimci niyetleri, psikolojik sermaye ve alan tutumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu anlamda girişimcilik niyetlerini etkileyen önemli faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is a process that involves creativity, invention and risk-taking. Entrepreneurs identify and start new firms and provide the necessary resources for their expansion. By facilitating business expansion, increasing economic activity and creating jobs, this process improves social welfare. By offering cutting-edge goods and services, entrepreneurs stimulate economic transformation and increase competitiveness. White-collar workers typically have advanced education and are highly skilled professionals in managerial roles. White-collar professionals are often employed by large enterprises and are often looking for more consistent and secure employment. However, there is a link between white-collar professionals and entrepreneurship. White-collar professionals are often hired by business owners to expand their operations and bring their innovative ideas to life. White-collar workers help business owners by offering their specific expertise and skills. Entrepreneurship can be a chance for white-collar workers. White-collar professionals can benefit from entrepreneurship by gaining more freedom, responsibility and access to creative environments at work. Some white-collar professionals can become entrepreneurs and achieve success on their own terms. Entrepreneurship offers white-collar professionals more than the search for a stable job. White-collar individuals who turn to entrepreneurship have the chance to hone their entrepreneurial skills, gain the confidence to take calculated risks, and develop their leadership abilities. Through entrepreneurship, white-collar professionals can bring their innovation and entrepreneurial spirit to corporate environments. In the current study, the relationship between entrepreneurial intentions, psychological capital and domain attitudes of white-collar employees working at Havelsan was examined. In this sense, it is aimed to determine the important factors affecting entrepreneurial intentions.