Hekim İsmail Paşa ve Kolera Risalesi
Hekim Ismail Pasha and Risale-i Cholera
  1. Tez No: 814168
  2. Yazar: TOLGA İPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnsanlığın tarım devrimi ile birlikte yerleşik hayata geçip büyük kitleler halinde yaşaması büyük avantajlar sağlamıştır. Yalnız bu avantajların yanında insanlar salgın hastalıklar ile de daha içli dışlı olmaya başlamışlar ve insanlık tarihini derinden etkileyecek süreçleri tetiklemişlerdir. 2019'da görülen ve 2020 yılının başlarında tüm dünyada etkili olan Covid-19 pandemisi ile birlikte hastalıklara karşı halen ne kadar savunmasız olduğumuzu bir kere daha görmüş olduk. Çalışma konumuzda İsmail Paşa'yı, salgın hastalıkları ve son olarak ise İsmail Paşa'nın yazmış olduğu Osmanlı tarihinin ikinci kolera risalesini çevirip değerlendirmesini yaptık. Kolera Risalesi eserinde koleranın kökenleri, yayılma alanları, belirtileri ve tedavileri gibi birçok alanda bilgileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the agricultural revolution, humanity's sedentary life and living in large masses provided advantages. However, in addition to these advantages, people have started to become more involved with epidemic diseases and have triggered processes that will deeply affect the history of humanity. With the Covid-19 pandemic, which was seen in 2019 and was effective all over the world at the beginning of 2020, we have once again seen how vulnerable we are to diseases. In our study, we have translated and evaluated Ismail Pasha, epidemic diseases and finally the second cholera risale on the Ottoman history written by Ismail Pasha.In the Cholera Treatise, information is given in many areas such as the origins, spread areas, symptoms and treatments of cholera.