Investigation of the effect of chronic ankle ınstability on core stabilization, dynamic balance and agility among basketball players of a university
Bir Vakif Üniversitesinin basketbol oyuncularinda kronik ayak bileği instabilitesinin kor stabilizasyon, dinamik denge ve çeviklik üzerinde etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 814170
  2. Yazar: EDA URHUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DEVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, kronik ayak bileği instabilitesinin üniversite düzeyi basketbol oyuncularında kor stabilizasyon, dinamik denge ve çeviklik üzerindeki etkilerini araştırmıştır. Çalışmaya Yeditepe Üniversitesi kadın ve erkek basketbol takımlarında Aralık 2022- Ocak 2023 tarihleri arasında takım oyuncusu olarak kayıtlı, kronik ayak bileği instabilitesi (KAİ) olan (8K, 3E; 20.09±1.04 yıl) ve olmayan (8K, 3E; 21.27±2.24 yıl) 22 basketbol oyuncusu dahil edildi. Tüm katılımcılar ayak bileği fonksiyonel limitasyonlarını değerlendiren Cumberland Ayak Bileği İnstabilite Anketi (CAIT) ve fonksiyonel kısıtlılıkları değerlendiren Ayak ve Ayak Bileği Kullanılabilirlik Ölçüsü Günlük Yaşam Alt skalası (FAAM-ADL) ve Spor Alt skalası (FAAM-S) ile değerlendirilerek kronik ayak bileği instabilite grubu (KAİG) ve kontrol grubu (KG) olarak iki gruba ayrıldı. Katılımcıların kor stabilizasyonları McGill Kor Endurans Testi ile değerlendirildi. Dinamik denge değerlendirmesi için Y Denge Testi ve çeviklik değerlendirmesi için T testi kullanıldı. Bu çalışmanın bulguları McGill Kor Endurans değerlendirmesinin gövde flexion ve gövde ekstansiyon testlerinde iki grup arasında istatiksel olarak fark ortaya koymuştur (p0.05). Y Denge testinin posteromedial ve posterolateral uzanma yönlerinde iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0.05). T testi ile değerlendirilen çeviklik parametresinde iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of chronic ankle instability (CAI) on core stabilization, dynamic balance, and agility in university-level basketball players. The study included 22 basketball players with CAI (8F, 3M; 20.09±1.04 years) and without CAI (8F, 3M; 21.27±2.24 years), registered as team players in the Yeditepe University female and male basketball teams between December 2022 and January 2023. All participants were evaluated using the Cumberland Ankle Instability Tool (CAIT) and the Foot and Ankle Ability Measure Daily Living (FAAM-ADL) and Sport (FAAM-S) subscales to assess severity and the functional limitations of the ankle instability, and were divided into two groups: the chronic ankle instability group (CAIG) and the control group (CG). The participants' core stabilization was evaluated using the McGill Core Endurance Test. The Y Balance Test was used to evaluate dynamic balance, and the T Test was used to evaluate agility. The findings of this study showed that the McGill Core Endurance Test revealed significant differences between the study groups in the trunk flexion and trunk extension tests (p0.05). The Y Balance Test showed significant differences between the two groups in the posteromedial and posterolateral reach distances (p0.05). No statistically significant differences were found between the two groups in the agility parameters evaluated by the T Test (p>0.05).