The relationship between sensory and psychological components of pain in elite level volleyball players: A prospective cohort study
Elit düzey voleybolcularda ağrının duyusal ve psikolojik bileşenleri arasındaki ilişki: Prospektif kohort çalışması
- Tez No: 814171
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YAZICI MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Psikoloji, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Psychology, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı elit düzeydeki voleybolcularda ağrının duyusal ve psikolojik bileşenleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmaya yaşları 18-35 arasında 21 (9 erkek, 12 kadın) elit düzey voleybol oyuncusu dahil edilmiştir. Ağrının duyusal bileşenini değerlendirmek için ağrı eşiği ve tolerans değerleri soğuk presör testi (CPT) kullanılmıştır. Psikolojik bileşenleri için sporcuların ağrı inançları, ağrı katastrofizasyonu, psikolojik gerginlik ve anksiyeteleri değerlendirilmiştir. Veriler, bu parametrelerin yarım müsabaka sezonu boyunca ilişkisini araştırmak için üç ölçümde dört ay boyunca toplanmıştır. İstatistiksel veri analizi SPSS analiz programı kullanılarak ortalama ve standart sapma kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ölçüm zamanlarındaki ölçek puanlarının karşılaştırılması için tekrarlı ölçümlerde varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Sonuçların anlamlı çıkması durumunda Bonferroni testi ile çoklu karşılaştırmalar yapılmıştır. Sayısal değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon katsayısı ile değerlendirilmiştir. Her ölçümden elde edilen psikolojik ve duyusal veriler karşılaştırılmıştır. Ölçüm zamanları arasında sporcuların ağrı katastrofizasyonu ve psikolojik gerginliklerinde anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the sensory and psychological components of pain in elite-level volleyball players. In the study 21 (9 male, 12 female) elite-level volleyball players take part between the ages of 18-35. The pain threshold and tolerance values were evaluated by cold pressor test (CPT) to evaluate the sensory component of pain. Athletes' pain beliefs, pain catastrophization, psychological strain, and anxiety were evaluated to evaluate the psychological components. The data were collected during four months in three measurements to investigate these parameters' relationship over a half athletic season. Statistical data analysis was performed using the SPSS analysis program using mean and standard deviation. Repeated measures analysis of variance (ANOVA) was used for comparisons of scale scores at measurement times. In case of significant results, multiple comparisons were made with the Bonferroni test. Psychologic and sensory data obtained from each measurement were compared. The relationships between numerical variables were evaluated with Pearson correlation coefficient There was no significant difference in athletes' pain catastrophizing and psychological strain between measurement times (p>0.05). In the first measurement, athletes had significantly higher pain thresholds and tolerance levels, with male athletes showing higher mean values than female athletes.