Determining compliance with the mediterranean diet in adolescents aged 14-18 and evaluating its relationship with obesity
14-18 yaş arası adölesanlarda akdeniz diyetine uyumun saptanması ve obezite ile arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 814177
  2. Yazar: SEREN PEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İREM KAYA CEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma,14-18 yaş arası adölesanlarda akdeniz diyetine uyumu belirleme ve obezite ile arasındaki ilişkiyi değerlendirme amacıyla yapıldı. Bu amaç doğrultusunda,İstanbul ilinin Ataşehir ilinde lise eğitimine devam eden 14- 18 yaş arası 380 adölesan çalışmaya dahil edildi. Araştırma boyunca anket soruları yüzyüze ve online olarak uygulandı. Anket formları,beslenme ile ilgili genel sorular,antrometrik bilgiler,besin tüketim sıklığı anketi ve 16 soruluk Akdeniz Diyetine uyum anketinden oluşmaktadır. Elde edilen verilerin analiz edildiğinde,katılımcıların %50,5'i kız ve %49,5'i erkek olarak saptandı. Bu çalışmadaki adölesanların yaşları ortalama 15.87±1.00'dir. Araştırmaya katılan adölesanların ortalama boyları 170,73±8,58 cm, ortalama kiloları 62,34±13,32 ve vücut kitle indeksleri ortalama 21,27±3,47 kg/m2'dir. Adölesanların %60,5'i (n=230) spor yaptığını belirtirken, %39,5'i (n=150) spor yapmadığını belirtmiştir. Adölesanların %2,6'sının (n=10) zayıf, %85,3'ünün (n=324) normal kilolu, %7,9'unun (n=30) fazla kilolu ve %4,2'sinin (n=16) obez olduğu tespit edildi. Adölesanların %15,5'inin (n=59) Akdeniz diyetine iyi uyum gösterdiği, %55'inin (n=209) ortalama uyum gösterdiği ve %29,5'inin ( n=112) düşük uyum gösterdiği gözlendi. Sonuç olarak , çalışmaya katılan adölesanların Akdeniz diyetine uyumu çoğunlukla orta seviye ve düşük seviye olarak belirlendi. Adölesanların obezite prevelansı % 4.2 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the adherence to the Mediterranean diet in adolescents aged 14-18 years and to evaluate the relationship between obesity and obesity. For this purpose, 380 adolescents between the ages of 14 and 18 who continue their high school education in Ataşehir province of Istanbul were included in the study. Questionnaires were administered face-to-face and online throughout the research. Questionnaire forms consist of general questions about nutrition, anthropometric information, food consumption frequency questionnaire and a 16-question Mediterranean Diet compliance questionnaire. When the data obtained were analyzed, it was determined that 50.5% of the participants were girls and 49.5% were boys. The mean age of the adolescents in this study was 15.87±1.00. The average height of the adolescents participating in the study was 170.73±8.58 cm, their average weight was 62.34±13.32, and their body mass index was 21.27±3.47 kg/m2. While 60.5% (n=230) of the adolescents stated that they did sports, 39.5% (n=150) stated that they did not do sports. Of the adolescents, 2.6% (n=10) were underweight, 85.3% (n=324) had normal weight, 7.9% (n=30) were overweight, and 4.2% (n=n) =16) was found to be obese. It was observed that 15.5% (n=59) of the adolescents had good adherence to the Mediterranean diet, 55% (n=209) had average adherence, and 29.5% (n=112) had poor adherence. As a result, the adherence of the adolescents participating in the study to the Mediterranean diet was determined as mostly moderate and poor level. The prevalence of obesity in adolescents was found to be 4.2%.