Küresel iklim değişikliği sorunu ve Paris Anlaşması çerçevesinde uluslararası iklim değişikliği sözleşmeleri
The global climate change problem and international climate change conventions in the framework of the Paris Agreement
  1. Tez No: 814176
  2. Yazar: BÜLENT EFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tezde, Paris Anlaşması'nın küresel iklim değişikliği ile mücadelede etkin bir uluslararası iklim sözleşmesi olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmanın temel araştırma sorusu ve çıkış noktası, Paris Anlaşması'nın küresel iklim değişikliği ile mücadelede ne ölçüde etkili olduğunu ortaya koymaktır. Nitel, betimleyici bir araştırma yöntemi kullanılarak yerli ve yabancı kaynaklardan literatür taraması yapılmış ve ikincil veri analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada küresel iklim değişikliği ve nedenleri, küresel iklim değişikliğinin Dünya ve Türkiye üzerindeki etkileri, uluslararası iklim sözleşmelerinin tarihsel süreci, Paris İklim Anlaşması kapsamı ve hükümleri incelenmiştir. İnsan kaynaklı küresel iklim değişikliği sorunu ve olumsuz etkileri ana hatlarıyla ortaya konularak, bu sorunla mücadelede uluslararası iklim sözleşmelerinin geçmişi irdelenmiştir. En son uluslararası iklim sözleşmesi olan Paris Anlaşması kapsamı ve hükümleri detaylı bir şekilde ortaya konmuştur. Araştırma sürecinde insan kaynaklı küresel iklim değişikliğinin günümüzün en önemli sorunlarından biri olduğu ve uluslararası iklim sözleşmelerinin iklim değişikliği ile mücadelede kolektif önemi tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, Paris Anlaşması'ndaki tarafların taahhüt ettiği ulusal katkı beyanları ve azaltım hedefleri, uyum süreci, kayıp ve zarar tazmini, finansal ve teknolojik destek ile transfer, kapasite artırımı ve küresel envanter raporlaması açısından yetersiz kaldığı görülmüştür. Bu bulgular doğrultusunda, Paris Anlaşması'nın küresel ortalama sıcaklıkların endüstri öncesi döneme göre maksimum 2 derece üstünde olması hedefine ulaşmada etkili olmadığı sonucuna varılmıştır. Bu açıdan bakıldığında, Paris İklim Anlaşması uluslararası iklim sözleşmelerinin tarihsel sürecinde önemli bir adım olmakla birlikte yetersiz kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines whether the Paris Agreement is an effective international climate treaty in combating global climate change. The main research question and starting point of the study is to determine the extent to which the Paris Agreement is effective in addressing global climate change. A qualitative, descriptive research method was used, involving a literature review from domestic and foreign sources, and secondary data analysis. The study explores global climate change and its causes, the impacts of global climate change on the world and Turkey, the historical process of international climate treaties, and the scope and provisions of the Paris Climate Agreement. The problem of anthropogenic global climate change and its adverse effects are outlined, and the history of international climate treaties in addressing this issue is examined. The scope and provisions of the Paris Agreement, the most recent international climate treaty, are presented in detail. Throughout the research process, it was determined that anthropogenic global climate change is one of the most pressing issues of our time, and international climate treaties have a collective importance in combating climate change. According to the findings of the research, the national determined contributions and reduction targets of the parties in the Paris Agreement were found to be inadequate in terms of adaptation processes, loss and damage compensation, financial and technological support and transfer, capacity building, and global inventory reporting. In light of these findings, it was concluded that the Paris Agreement is not effective in achieving the goal of keeping global average temperatures within 2 degrees above pre-industrial levels. From this perspective, although the Paris Climate Agreement is an important step in the historical process of international climate treaties, it falls short of being sufficient.