Sakarya ilinde yaşayan yetişkin bireylerin akdeniz tipi beslenme uyum düzeyleri ile obezite varlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between mediterranean type nutrition compliance level and the presence of obesity in adults living in Sakarya province
  1. Tez No: 930004
  2. Yazar: MELİH DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ WIDA SIMZARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma Sakarya ilinde yaşayan 18-65 yaş arası yetişkin bireylerin Akdeniz tipi beslenme alışkanlık düzeyleri ile obezite durumu arasında ilişkinin olup olmadığının belirlemeyi amaçlamaktadır. Akdeniz diyeti genel olarak tahıl, sebze, meyve zengini; kırmızı et, işlem görmüş et ve doymuş yağlardan fakir bir diyettir. İçeriğindeki yağın büyük kısmı zeytinyağıdır. Vitamin ve mineral yönünden zengin doymuş yağ ve kolesterol içeriği fakir diyet olmakla birlikte başta koroner hastalıklarla mücadele olmak üzere sağlık üzerine etkilidir. Obezite ise, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından“vücutta sağlığı bozacak ölçüde aşırı yağ depolanması”olarak tanımlanan bir hastalıktır. Çalışmamızın verileri 400 yetişkin bireye ''18-65 Yaş Grubu Yetişkin Bireylerin Akdeniz Diyeti Uyumu ve Obezite İlişkisinin Belirlenmesi'' adlı anket, 3 Günlük Besin Tüketim Kaydı Formu, Besin Tüketim Sıklığı Formu ve Fiziksel Aktivite Anket Formları doldurtulup, 0,5 kg'a duyarlı baskül ve esnemeyen mezura yardımıyla ölçülen antropometrik ölçümlerin kaydedilmesi, Beden Kütle İndeksi (BKI) ve bel-kalça oranlarının hesaplanması şeklinde toplanmıştır. Araştırmaya katılan katılımcıların yaşları ortalaması 38,20±0,553 (18-65) yıl olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların %73.5'i BKI değerine göre obezite sınırının altında iken %26.5' obez sınıfındadır. Araştırma katılımcısı bireylerin fiziksel aktivite düzeyini belirlemeye yönelik günlük aktivitelerini belirttikleri formların sonuçlarına göre, bireylerin %34,3'ünün az aktif, %46.8'inin orta aktif, %19.0'ının çok aktif olduğu görülmüştür. Aktivite düzeyi düşük bireylerin oransal olarak obezite oranı daha fazladır (p0,05). KIDMED indeksinin aksine Akdeniz tipi beslenme bilgi düzeyi, sebze pişirme teknikleri, besin tüketim kaydı ve besin tüketim sıklığındaki bazı parametreler Akdeniz tipi beslenme ile obezite arasında ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine whether there is a relationship between the Mediterranean type eating habits and obesity status of adult individuals aged 18-65 living in Sakarya province. The Mediterranean diet is generally rich in grains, vegetables and fruits; It is a diet low in red meat, processed meat and saturated fats. Most of the fat it contains is olive oil. Although it is a diet rich in vitamins and minerals and low in saturated fat and cholesterol, it is effective on health, especially in the fight against coronary diseases. Obesity is a disease defined by the World Health Organization (WHO) as“excessive fat storage in the body that impairs health.”The data of our study were filled out by 400 adult individuals, the survey titled“Determining the Relationship between Mediterranean Diet Compliance and Obesity in Adult Individuals in the 18-65 Age Group”, 3-Day Food Consumption Record Form, Food Consumption Frequency Form and Physical Activity Survey Forms, and 0.5 kg recording anthropometric measurements measured with the help of sensitive scales and non-flexible tape measure, and calculating BMI and waist-hip ratios. collected. The average age of the participants in the study was determined as 38.20±0.553 (18-65). While 73.5% of the participants are below the obesity limit according to their BMI value, 26.5% are in the obese class. According to the results of the forms in which the research participants stated their daily activities to determine their physical activity level, it was seen that 34.3% of the individuals were less active, 46.8% were moderately active, and 19.0% were very active. Individuals with low activity levels have a proportionally higher obesity rate (p0.05). Contrary to the KIDMED index, some parameters in Mediterranean type nutrition knowledge level, vegetable cooking techniques, food consumption record and food consumption frequency show that there is a relationship between Mediterranean diet and obesity.