Impact of oil prices and exchange rate fluctuations on Islamic and conventional stocks: Comparative study of Turkiye and Russia
Petrol fiyatları ve döviz kuru dalgalanmalarının İslami ve geleneksel hisse senetleri üzerindeki etkisi: Türkiye ve Rusya üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 814185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SHABEER KHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışma, bir ekonominin petrol ticareti pozisyonu, petrol fiyatları, döviz kurundaki değer kaybı ile geleneksel ve İslami hisse senedi piyasasının performansı arasında bir bağlantı bulmaya çalışmaktadır. Çalışma bunu yapmak için yaygın olarak kullanılan iki ekonometrik model kullanmaktadır. Bunlardan biri kuantil bağlantılılık yaklaşımı, diğeri ise dalgacık tutarlılığıdır. Dalgacık tutarlılığı ikili korelasyonların daha derinlemesine anlaşılmasını sağladığından, cevaplarımızı burada buluyoruz. İthalatçı ve ihracatçı ülkelerin ikamesi olarak Rusya ve Türkiye seçilmiştir. Çünkü her ikisi de Doğu ve Batı arasında sıkışıp kaldıkları için uluslararası arenadaki konumları oldukça benzerdir. En önemlisi; her ikisi de son yıllarda yüksek döviz kuru değer kaybıyla karşı karşıya kalmıştır ve her ikisi de İslami endekslere sahiptir. Sonuçlar, beklenenden farklı olarak, ülkenin petrol ithal ettiği durumlarda petrol fiyatlarının hisse senedi piyasalarını etkilemediğini göstermektedir. Ancak ülke Rusya gibi petrol ihraç ediyorsa, petrol fiyatları döviz kuru ve hisse senedi piyasaları ile doğrudan korelasyona sahiptir. Döviz kurundaki değer kaybının her iki ülkenin hisse senedi piyasaları üzerinde yüksek korelasyon gösterdiği tespit edilmiştir. Değişkenler arasındaki bağlantıyı etkileyebilecek uluslararası politikalar ve ekonomik koşullar da dikkate alınmıştır. Bu çalışmanın sonuçları petrol ticareti, döviz kuru, geleneksel borsa ve İslami borsa arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamamızı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Study tries to find a link between an economy's oil trade position, oil prices, exchange rate depreciation, and the performance of its traditional and Islamic stock market. The study uses two widely used econometric models to do so. One being quantile connectedness approach, and the other being wavelet coherence. As wavelet coherence gives deeper understanding of pairwise correlations, we find our answers there. Russia and Turkiye were picked for substitutes for importing and exporting countries. Because both are quite similar in their positions in the international arena, as they are both stuck between the East and the West. Most importantly; both have faced high exchange rate depreciation in recent years, and they both have Islamic indices. And the results show that different from what was expected, oil prices do not affect the stock markets when the country is importing oil. But if the country is exporting oil like Russia the oil prices have direct correlation with the currency exchange rate and stock markets. Exchange rate depreciation has been found to be highly correlated on both country's stock markets. International policies, and economic circumstances that may affect the link between the variables was also taken into consideration. The results of this study advances our understanding of the relationship between oil trade, exchange rate, traditional stock market and Islamic stock market.