The effects of mindfulness exercises on foreign language writing anxiety and writing skills among young learners
'Mindfulness' alıştırmalarının ilkokul öğrencilerinin yabancı dil yazma kaygıları ve yazma becerileri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 814186
  2. Yazar: EYLÜL SEZEN CAMBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma,“mindfulness”egzersizlerinin İstancul, Türkiye'de özel bir okulda eğitim gören 10-11 yaşındaki ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin yabancı dilde yazma kaygısı ve becerileri üzerindeki etkisini araştırmıştır. Katılımcılar, deney grubu ve kontrol grubu olmak üzere 32 Türk öğrenciden oluşmaktadır. Deney grubuna on haftalık bir süreçte rehberli farkındalık egzersizleri uygulanmıştır. Açımlayıcı sıralı bir tasarım izleyen bu karma yöntemli çalışmada, İkinci Dil Yazma Kaygısı Envanteri (SLWAI) ön ve son testleri ile uygulama öncesi ve sonrası öğrencilerin yazma puanları aracılığıyla nicel veriler toplanmıştır. Niteliksel veriler, öğretmenin yansıtıcı günlüğünden ve açık uçlu bir öğrenci anketinden elde edilmiştir. Sonuçlar, farkındalık egzersizlerinin uygulanmasının, deney grubu arasında yazma kaygısı düzeylerini önemli ölçüde azalttığını ve yazma becerilerinde gelişmelere yol açtığını göstermiştir. Ayrıca, genç öğrenciler dikkat egzersizlerine ilişkin olumlu algılar sergilemiş, artan odaklanma ve yaratıcılık seviyeleri bildirmişlerdir. Bu bulgular, öğretmenin yansıtıcı günlüğündeki artan öğrenci katılımını ve dikkat artışını vurgulayan gözlemleriyle de desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of mindfulness exercises on foreign language writing anxiety and skills among 5th grade, 10-11 years old primary school young learners (YLs) at a private school in Turkey. The participants included 32 Turkish students, divided into an experimental group and a control group. Over a period of ten weeks, guided mindfulness exercises were implemented in the experimental group. In this mixed-method study following a sequential explanatory design, quantitative data were collected through the Second Language Writing Anxiety Inventory (SLWAI) pre- and post-tests, as well as students' writing scores before and after the intervention. The qualitative data were obtained from the teacher's reflective journal and an open-ended student survey. The results revealed that the implementation of mindfulness exercises significantly reduced writing anxiety levels and led to improvements in writing skills among the experimental group. Additionally, the young learners demonstrated positive perceptions of mindfulness exercises, reporting increased levels of focus and creativity. The gathered findings were further supported by the teacher's observations in the reflective journal, which highlighted enhanced student participation and attentiveness.