1980-1990 yılları arasında kırsal nüfusun öğretmenlere bakışının Türk sinemasına aktarımı
Transfer of rural population's view of teachers to Turkish cinema between 1980-1990
  1. Tez No: 814187
  2. Yazar: ABDULKADİR ÖZENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Radyo-Televizyon, Geography, Education and Training, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türkiye'de yaşayan nüfusun göz ardı edilemeyecek orandaki çoğunluğu köylerde yaşamaktadır. Bu çalışmanın ikinci bölümünde Türkiye'deki kırsal nüfus hakkında genel bir tanımlama ve bilgilendirme yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde kırsal bölgede bulunan nüfus ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti devletinin uygulamaya koyduğu geniş kapsamlı eğitim politikalarının başında gelen köy enstitüleri hakkında araştırma yapılmış olup bunun yanında köy enstitüleri hakkında çalışmaları olan ve bu projeye önderlik eden eğitimcilerin hayat hikayeleri belirtilmiştir. Bir devletin başlıca görevlerinden biri olan eğitim faaliyeti, köy enstitüleri ile ülkenin her yanına eşit şekilde ulaştırılmak istenmiştir. Bu projenin uygulamaya geçirilmesi tabi ki her zaman düşünüldüğü gibi olmamaktadır. Köy halkının büyük kesiminin yeterli eğitimi almamasından dolayı, köy halkı, eğitim görevi ile köye gelen öğretmeni anlamakta zorluk çekmiştir. Bu da öğretmen ve köy halkı arasında uyuşmazlıklara, sürtüşmelere neden olmuştur. Yukarıdaki bilgilerden hareketle, köyde görevli öğretmene, köylülerin bakışı 1981 yılında sinema literatürüne giren“Öğretmen Kemal”filminde bulunan sahneler üzerinden değerlendirilmeye çalışılarak son bölüm olan dördüncü bölüm tamamlanmıştır. Öğretmen ve köy halkı arasında oluşan uyuşmazlık ile ilgili sahnelerin yanı sıra köydeki sosyolojik ortam hakkında da filmde geçen sahnelerde gerekli çıkarımlar yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The majority of the population in Turkey lives in villages, which cannot be ignored. In the second part of this study, a general definition and information about the rural population in Turkey is provided. In the third part of the study, research has been carried out on the village institutes, which is one of the most comprehensive educational policies implemented by the Republic of Turkey regarding the population in rural areas, and the life stories of the educators who worked on the village institutes and led this project have been stated. Education, which is one of the main duties of a state, was intended to be delivered equally to all parts of the country with the village institutes. Of course, the implementation of this project was not always as expected. Since most of the villagers did not receive adequate education, they had difficulty in understanding the teacher who came to the village with the task of education. This led to conflicts and friction between the teacher and the villagers. Based on the above information, the fourth chapter, which is the last chapter, was completed by trying to evaluate the view of the villagers towards the teacher in the village through the scenes in the movie“Öğretmen Kemal”, which entered the cinema literature in 1981. In addition to the scenes about the conflict between the teacher and the villagers, the necessary inferences about the sociological environment in the village were tried to be made in the scenes in the movie.