Yeni nesil ofislerin tasarım kriterleri ve örnekler üzerinden analizi
Design criteria of new generation offices and analysis trough examples
  1. Tez No: 814245
  2. Yazar: FATİH KARİPTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET AYTIS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Değişen çalışma kültürüne ve alışkanlıklarına ofislerin de uyum sağlaması ihtiyaç haline gelmeye başlamıştır. Yeni nesil ofisler, çalışanlara farklı çalışma koşullarına uyum sağlama imkânı sunan esnek alanlara sahiptir. Aynı zamanda, toplantılar, eğitimler veya sosyal etkinlikler gibi farklı amaçlar için kullanılabilen çok amaçlı odalar bulunmaktadır. Ergonomik mobilyalar, aydınlatma ve havalandırma gibi unsurlar, çalışanların sağlığını ve refahını desteklemektedir. Yeni nesil ofisler, iş birliğini artıran ve iletişimi kolaylaştıran modern teknolojilere sahiptir. Açık planlı tasarım ve paylaşılan alanlar, çalışanların etkileşimini teşvik etmekte, ortak çalışma alanları, yaratıcılığı ve iş birliğini artırırken, aynı zamanda ekip ruhunu güçlendirmektedir. Yeni nesil ofislerin tasarımı, çalışma kültürünün ve iş yapış şekillerinin değişmesiyle birlikte önemli bir dönüşüm geçirmiştir. Bu ofisler, çalışanların verimliliğini artırmak, iş birliğini teşvik etmek ve çalışanların refahını desteklemek amacıyla özenle planlanmaktadır. Bu tasarımlarda genellikle açık plan konseptli çözümlerle departmanlar ve çalışanlar arasında iletişim ve etkileşim kolaylaşmaktadır. Bu araştırma, modern dönemden itibaren çalışma mekânlarının tarihsel süreç içinde nasıl şekillendiğini ve“yenilikçi”olarak tanımlanan mekânların nasıl ortaya çıktığını ele almayı hedeflemektedir. Ayrıca yaşam tarzlarının iç mekânlara nasıl yansıdığını incelemeyi amaçlamaktadır. Yeni nesil anlayışına uygun ofis iç mekânların kullanıcılar tarafından nasıl değerlendirildiğini ve bu mekânların mekânsal gereksinimlere ne kadar uyumlu olduğunu belirlemeyi hedeflemektedir. Çalışma mekânlarının evrimini anlamak, çalışanların ihtiyaçlarını karşılamak için nasıl yenilikçi çözümler üretilebileceğini belirlemek ve çalışma alanlarındaki değişen trendleri değerlendirmek bu ortamların daha verimli ve sürdürülebilir hale getirilmesine yardımcı olabilir. Bu çalışmada değişen dünya şartları içerisinde çalışma mekanları ve ofis tasarımında yeni ihtiyaç ve istekleri dikkate alarak detaylandırılması, aynı zamanda genel ofis tasarım sürecinde karşılaşılabilecek sorunları çözerken yardım alınabilecek bir yol haritası oluşturması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The changing work culture and habits have made it necessary for offices to adapt. New generation offices have flexible spaces that allow employees to adapt to different working conditions. They also feature multi-purpose rooms that can be used for meetings, training sessions or social events. Elements such as ergonomic furniture, lighting, and ventilation support the health and well-being of employees. Modern technologies that enhance collaboration and facilitate communication are also incorporated into these new generation offices. Open-plan designs and shared spaces promote interaction among employees, while collaborative areas enhance creativity, teamwork, and team spirit. The design of new generation offices has undergone a significant transformation in line with changing work culture and practices. These offices are carefully planned to increase productivity, foster collaboration, and support employee well-being. Open-plan concepts are often employed to facilitate communication and interaction among departments and employees. This research aims to explore how workspaces have evolved throughout history, particularly the emergence of“innovative”spaces, and examine how lifestyle choices are reflected in interior spaces. It also seeks to determine how office interiors in line with the new generation's understanding are evaluated by users and how compatible these spaces are with spatial requirements. Understanding the evolution of workspaces can help identify innovative solutions to meet employee needs and assess changing trends in workspaces to make them more efficient and sustainable. This study aims to provide a detailed analysis of workspaces and office design, taking into account the new needs and desires in a changing world. It also aims to create a roadmap that can help address potential issues encountered in the overall office design process.