Epoksi matrisli M7C3 karbür takviyeli kompozitlerin mekanik özelliklerinin araştırılması
Investigation of mechanical properties of epoxy based composite material reinforced by M7C3 carbides
- Tez No: 814281
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR OSMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Polimer matrisli kompozit malzemeler gıda, otomotiv, savunma, uçak, uzay, tekstil sanayi, spor malzemeleri gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Polimer matrisli kompozit malzemelerin dayanım değerlerini artırmak için çoğunlukla takviye elemanı olarak cam, karbon ve aramid gibi elyaflar kullanılmaktadır. Bunların yanında polimer matris malzemelerinin özellikle eğilme dayanımı, rijitlik ve aşınma dayanımı gibi özelliklerinin düşük olmasından dolayı, polimer malzemeler farklı partiküllerle modifiye edilmektedir. Partikül takviyesi polimer malzemelerin mekaniksel ve fiziksel özelliklerini önemli oranda etkilemektedir. Bu çalışmada, epoksi reçine kullanılarak polimer matrisli ve parçacık takviyeli kompozitler hazırlanmıştır. Katkı malzemeleri olarak krom karbür, bronz ve gres yağı kullanılmıştır. Krom karbür parçacıkları 75 mikron boyut mertebesinde kullanılmıştır. Hazırlanan numunelerin detaylı aşınma ve basma testleri yapılmış olup SEM görüntüleri çekilmiştir. Çalışmamızda ana takviyemiz olan krom karbüre ek olarak bronz ve gres yağı eklenmiştir. Deneysel çalışmalara ilk olarak sadece krom karbür takviyeli numunelerle başlanmıştır ve daha sonra aşınma kabiliyetini arttırmak ve sürtünme katsayısını azaltmak için ek olarak gres yağı ve bronz eklenmiş ve bu katkı malzemelerinin malzemelere olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Polymer matrix composite materials are widely used in various industries such as food, automotive, defense, aerospace, textile, and sports equipment. To enhance the strength properties of polymer matrix composites, reinforcing elements such as glass, carbon, and aramid fibers are commonly used. Additionally, polymer matrix materials are modified with different particles due to their low properties in terms of flexural strength, rigidity, and wear resistance. Particle reinforcement significantly affects the mechanical and physical properties of polymer materials. In this study, polymer matrix and particle-reinforced composites were prepared using epoxy resin. Chromium carbide, bronze, and grease were used as additive materials. Chromium carbide particles with a size of 75 microns were utilized. Detailed wear and compression tests were performed on the prepared samples, and SEM images were taken. In addition to our main reinforcement, chromium carbide, bronze and grease were added in our study. The experimental work initially started with samples reinforced only with chromium carbide, and later bronze and grease were added to increase the wear resistance and reduce the friction coefficient, and the effects of these additives on the materials were examined.