Otizm spektrum bozukluğu tanısı olan çocuklarda fizyoterapi temelli duyu bütünleme aktivitelerinin ince motor beceri üzerine etkisi
The effect of physiotherapy based sensory integration activities on fine motor skills in children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 814293
  2. Yazar: MERVE SEÇİLDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırmanın amacı otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda fizyoterapi temelli duyu bütünleme aktivitelerinin ince motor becerileri üzerine etkinliğini tespit etmektir. Çalışmaya SOBE Vakfı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi' ne başvuran otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanısı almış ve Uygulamalı Davranış Analizi (UDA) eğitimi alan ve Ergoterapi eğitimine başvuran fakat müdahale sürecine henüz başlamamış çocuklar dahil edilmiştir. Duyu bütünleme aktivitelerinin ince motor becerilerine etkisini incelemek için Dokuz Delikli Peg Testi aktivite programı öncesinde uygulanmıştır. Katılımcılar fizyoterapi temelli duyu bütünleme aktiviteleri alanlar (A) ve fizyoterapi temelli duyu bütünleme aktiviteleri almayanlar (B) olmak üzere A ve B gruba ayrılmıştır. Çalışma dizaynı gereği A grubuna UDA eğitimi yanında fizyoterapi temelli duyu bütünleme aktiviteleri; 8 hafta boyunca haftada 1 seans, her seans 45 dakika olacak şekilde uygulanmıştır. Bu dönemde B grubuna UDA eğitimi yanında herhangi bir fizyoterapi, ergoterapi ve hareket eğitimi müdahaleleri uygulanmamıştır. 8 hafta sonunda her iki gruba da Dokuz Delikli Peg Testi ikinci defa uygulanmıştır. Dokuz Delikli Peg testi sonuçlarında çıkan veriler SPSS 25.0 programında analiz edilmiş, araştırmanın amaç ve gerekliliklerine uygun olarak Mann- Whitney U, Wilcoxon Testi yapılmıştır. Yapılan istatiksel analizlerin sonuçlarına göre uygulanan müdahalenin sonucunda UDA ve fizyoterapi temelli duyu bütünleme aktiviteleri alan OSB tanısı olan çocukların Dokuz Delikli Peg Testi skorlarında istatiksel olarak anlamlı düzeyde iyileşmeler olmuştur. Müdahale grubunda görülen iyileşme, kontrol grubunda görülen iyileşmeden daha yüksektir. Elde edilen bulgular OSB tanısı olan çocuklara uygulanan fizyoterapi temelli duyu bütünleme aktivitelerinin ince motor beceriler üzerindeki etkisinin olumlu yönde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effectiveness of physiotherapy-based sensory integration activities on fine motor skills in children with autism spectrum disorder. A child psychiatrist who applied to SOBE Foundation Special Education and Rehabilitation Center and was diagnosed with autism spectrum disorder (ASD) according to DSM V criteria by RAM (Guidance Research Center) and received Applied Behavior Analysis (UDA) training and applied for Occupational Therapy training, but has not yet entered the intervention process, uninitiated children are included. In order to examine the effect of sensory integration activities on fine motor skills, the Nine-Hole Peg Test was applied before the activity program. Participants were divided into A and B groups as those who received physiotherapy-based sensory integration activities (A) and those who did not receive physiotherapy-based sensory integration activities (B). According to the study design, physiotherapy-based sensory integration activities in addition to Applied Behavior Analysis (UDA) training for group A; It was applied 1 session per week for 8 weeks, each session being 45 minutes. During this period, any physiotherapy, occupational therapy and movement training interventions were not applied to the B group besides Applied Behavior Analysis (UDA) training. At the end of 8 weeks, the Nine-Hole Peg Test was applied to both groups for the second time. The data obtained from the Nine Hole Peg test results were analyzed in the SPSS 25.0 program, and the Mann-Whitney U, Wilcoxon Test was performed in accordance with the aims and requirements of the research. According to the results of the statistical analyzes, as a result of the intervention applied, there were statistically significant improvements in the Nine-Hole Peg Test scores of children with autism spectrum disorder (ASD) who received Applied Behavior Analysis (UDA) and physiotherapy-based sensory integration activities. The improvement seen in the intervention group was higher than the improvement seen in the control group.The findings show that physiotherapy-based sensory integration activities applied to children with autism spectrum disorder (ASD) have a positive effect on fine motor skills.