Pankreatitli olgularda kantitatif manyetik rezonans ölçümlerinin tanıya katkısının değerlendirmesi
Evaluation of the contribution of quantitative magnetic resonance measurements to diagnosis in patients with pancreatitis
- Tez No: 814334
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KAHRAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Çalışmada pankreatitli olgularda kontrast öncesi ve sonrası T1 haritalama, ADC, ekstrasellüler volüm (ECV) ölçümü, antropometrik ölçümler ve kan parametrelerindeki değişikliklerin kantitatif değerlerinin tanıya katkısının olup olmadığını araştırmak amaçlanmaktadır. Materyal ve Metot: Eylül 2022 ile Mart 2023 tarihleri arasında klinik ve laboratuvar olarak pankreatit tanısı alan 44 hasta ile 44 olgudan oluşan sağlıklı kontrol grubuna kliniğimizde bulunan 3T MRG cihazında (Magnetom Skyra, Siemens Healthcare, Almanya) dinamik manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yapıldı. Her iki grupta çekim öncesi kan hematokrit, serum AST, ALT, GGT, amilaz, lipaz ve antropometrik ölçümler alındı. Alınan MR görüntüleme sonrası tüm olgularda pankreas baş, gövde ve kuyruk lokalizasyonlarından çap ölçümleri yapıldı. İntravenöz kontrast madde öncesi ve sonrasında T1 haritalama iledifüzyon ağırlıklı görüntüleme (DAG) yapıldı. T1 haritalama görüntüleri Look-Locker sekans tekniği kullanılarak elde edildi. Bu görüntülerde organ baş, gövde ve kuyruğundan 15 mm'lik ROI ile kantitatif ölçümler elde edildi. Saptanan değerlerin ortalamaları bulundu ve bu kantitatif değerlerle ECV ölçümleri gerçekleştirildi. Çekim öncesi elde edilen veriler ile çekim sonrası saptanan kantitatif MRG ölçümleri her iki grup arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Pankreatit tanılı hastaların ve kontrol grubunun alındığı çalışmada 44 hasta ve 44 sağlıklı olgu olmak üzere 88 olgu değerlendirildi. 88 kişinin 34'ünü (38,6%) kadın, 54'ünü (61,4%) ise erkek olgular oluşturmaktaydı. Çalışmada her iki grup arasında incelenen yaş, boy, kilo, kan hematokrit değerleri, pankreas boyut ölçümleri, ADC ve ECV ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to quantitatively evaluate the changes in T1 mappingbefore and after contrast, ADC, extracellular volume (ECV) measurement, anthropometric measurements and blood parameters in patients with pancreatitis. Material and Method: A dynamic enhanced magnetic resonance imaging (MRI) was performed to 44 patients with clinical and laboratory diagnosis of pancreatitis and 44 healthy control subjects between September 2022 and March 2023 at 3T MRI device (Magnetom Skyra, Siemens Healthcare, Germany). Before MR imaging blood hematocrit, serum AST, ALT, GGT, amylase, lipase and anthropometric measurements were recorded in all subjects. The diameter of the pancreatic head, body and tail were measured in both groups. T1 mapping and diffusion weighted imaging (DWI) were performed before and after intravenous contrast material. T1 mapping images were acquired using the Look-Locker sequence technique. In these images, quantitative measurements were obtained from the head, body and tail of the organ with using a 15 mm ROI. The mean values of these measurements were found and ECV measurements were performed with these quantitative values. The data obtained before imaging and quantitative MRI measurements were compared between two groups. Results: In this study, 44 patients with pancreatitis and 44 healthy sbjectswere evaluated. Of these 88 people, 34 (38,6%) were female and 54 (61,4%) were male. In the study, no statistically significant difference was found between the two groups in terms of age, height, weight, blood hematocrit values, pancreatic size measurements, ADC and ECV measurements (p>0.05).