Түрікmердің исламға дейінгі өлікті жерлеу дәсmүрі
İslam Öncesi Türklerde Ölü Gömme Atedetleri
  1. Tez No: 814339
  2. Yazar: İLYAS ERPAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURLANBEKOVA R.
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Kazakça
  9. Üniversite: Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde Türk halklarının kültürünün bireysel yönlerinin ayrıntılı olarak incelendiğini söylemek hala eksik bir ifade olarak kalmaktadır. 21. Yüzyıl, küreselleşmeyle birlikte kültürümüzün başka kültürlerden etkilendiği ve yeni kültürlenmelerin yaşandığı bir yüzyıl olması bakımından kuşkusuz en önemli dönemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu almada kültür kompleksinin gelişimi, yani geniş anlamda ulusun etno-kültürel görünümünün oluşumu ve gelişimi, halkın tarihte günlük yaşamının ve kültürünün incelenmesi, sonuçta özgür bir toplumun manevi ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olur. Diğer taraftan Türkçe konuşan halklar, dünyanın dört bir yanına dağılmış durumdadır. Bunları birleştirecek olan en önemli unsur tarihi kökler ve bu köklerde ortaya çıkmış olan ortak kültür ve geleneklerdir. Bu geleneklerin biri de tarihteki ölü gömme adetleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamada tez, Müslümanlık öncesi Türk toplumlarındaki ölü gömme adet ve geleneğini ele almış bunun yanında eski Türklerin dini inanç temellerini irdelemiştir.
Özet (Çeviri)
Today, it still remains an understatement to say that the individual aspects of the culture of the Turkic peoples have been studied in detail. The 21st century undoubtedly emerges as one of the most important periods in terms of being a century in which our culture is influenced by other cultures and new acculturations occur with globalization. In this study, the development of the cultural complex, that is, the formation and development of the ethno-cultural appearance of the nation in a broad sense, the study of the daily life and culture of the people in history, ultimately helps to meet the spiritual needs of a free society. On the other hand, Turkish-speaking peoples are scattered all over the world. The most important element that will unite them is the historical roots and the common culture and traditions that emerged from these roots. One of these traditions is the burial customs in history. In this context, the thesis discussed the customs and traditions of burial in pre-Islamic Turkish societies and also examined the religious belief foundations of the ancient Turks.