Nurses' knowledge toward nutritional management for patients with chronic renal failure in Al- Samawah city, Iraq
Hemşirelerin, Irak, Al-Samawah şehrindeki kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda beslenme yönetimine yönelik bilgisi
- Tez No: 814341
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDRET TEKİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, hemşirelerin kronik böbrek yetmezliği olan hastalara beslenme konusundaki bilgilerini değerlendirmek ve hemşirelerin beslenme bilgileri ile sosyodemografik özellikleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Metodoloji: Bu araştırmada tanımlayıcı bir desen kullanılmıştır. Bu çalışma, tanımlayıcı bir desendedir. Irak'ın Samawah Şehrindeki Al-Hussein Eğitim Hastanesi'nin diyaliz servislerinde çalışan 200 hemşire örneklemi oluşturdu. Çalışmada veriler Nisan- Temmuz 2022 tarih aralığında toplanmıştır Çalışmada kullanılan anket iki bölümden oluşmaktadır: birinci bölüm sosyodemografik bilgileri içerirken, ikinci bölüm kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda hemşirelerin beslenme bilgilerini belirlemeye yönelik soruları içermektedir. Ölçeğin her sorusu için frekans dağılım tabloları oluşturulmuş ve değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 25 sürümü kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilme aşamasında bağımsız örneklem t testi, sayı, yüzde, ortalama, medyan, standart sapma ve tek yönlü ANOVA kullanılmıştır . Verileri derlemek için yüz yüze görüşmeler yapıldı. Bulgular: Araştırmada hemşirelerin %54,5'i 20-24 yaş aralığında; %66,5'i kadın; hemşire %54'ü kadın; %46,5'inin eğitim düzeyi lise mezunu; %51,5'i 3-5 yıllık iş deneyimine sahip;%78,5'i eğitim kursuna katılmadı. Hemşirelerin çoğunluğunun (%60,5) bilgisinin iyi olduğu belirlendi. Sonuç, hemşirelerin proteine yönelik bilgileri dışında, hemşire cinsiyeti ve alt boyutlar arasında fark olmadığını gösterdi (p>0.05). Araştırmada, hemşirelerin kronik böbrek yetmezliği olan hastaların beslenme yönetiminde önemli bir etkiye sahip olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Objectives of the study were to assess nurses' knowledge towards nutritional management of chronic renal failure patients and to find the relationship between nurses' knowledge and sociodemographic status. Methodology: In this research, a descriptive design was used. In the study, 200 nurses working in dialysis units and dialysis services at Al-Hussein Teaching Hospital in AL Samawah City, Iraq were included in the sample. In the study, data were collected between April and July 2022. The questionnaire used in the study consists of two parts: the first part includes sociodemographic information, and the second part includes questions to determine the nutritional knowledge of nurses in patients with chronic renal failure. Frequency distribution tables were created and evaluated for each question of the scale. Data were analyzed using SPSS version 25. Independent Sample t-Test, number, percentage, mean, median, standard deviation and one-way ANOVA were used in the evaluation of the data. Face-to-face interviews were conducted to compile the data. Results: In the study, 54.5% of the nurse were between the ages of 20 – 24; female 66.5 % ; unmarried nurse 54% ; education level high school nursing 46.5%; working experience of 3-5 year 51.5%; number of courses 1-2 times 81.4%; time of courses 1 week was found to be 76.7%. It was determined that most of the nurses (60.5%) had good knowledge.