Meme kanseri tanılı adjuvan endokrin terapi alan kadın hastalarda depresyon ve anksiyete seviyeleri ve uyku kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of depression and anxiety levels and sleep quality in female patients with breast cancer diagnosis receiving adjuvant endocrine therapy
  1. Tez No: 923105
  2. Yazar: MELİZ KURŞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SEZGİN GÖKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Meme kanseri kadınlar arasında en yaygın görünen kanser olup hastaların çoğunluğu hormon reseptörü pozitiftir. Bu hastalarda adjuvan endokrin yararı kanıtlanmış tedavi şeklidir ve uzun süreli verilmektedir. Endokrin tedavinin hastalar üzerindeki etkileri uzun tedavi süresi nedeniyle önem kazanmaktadır. Çalışmamızda endokrin tedavilerin hastaların uyku kaliteleri ve depresyon ve anksiyete riski üzerine olan etkilerini inceledik. Çalışmamıza Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bölümü'nde takip edilen, meme kanseri tanılı, adjuvan endokrin terapi alan 200 kadın hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik ve onkolojik özelliklerini görmek için anket yapılmıştır. Uyku kalitesini değerlendirmek amacıyla Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), depresyon ve anksiyete risklerini değerlendirmek amacıyla Hastane Depresyon ve Anksiyete Ölçeği (HAD-Ö) kullanılmıştır. Hastalar; aldıkları endokrin tedavi türüne, endokrin tedavi süresine, yaş grupları gibi demografik özelliklerine göre karşılaştırılmışlardır. Çalışmamızın sonucunda TMX veya Aİ kullanımının uyku kalitesinde ve depresyon riskinde belirgin fark yaratmadığı, TMX kullanımının anksiyete riskini artırdığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer among women, with the majority of patients being hormone receptor-positive. Adjuvant endocrine therapy has been proven to be beneficial in these patients and is administered over a long duration. The effects of endocrine therapy on patients gain importance due to the prolonged treatment period. In this study, we examined the effects of endocrine therapies on patients' sleep quality, as well as the risk of depression and anxiety. Our study included 200 female breast cancer patients receiving adjuvant endocrine therapy, who were followed up at the Medical Oncology Department of Akdeniz University Faculty of Medicine. A questionnaire was conducted to assess the patients' demographic and oncological characteristics. The Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) was used to evaluate sleep quality, while the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) was used to assess the risks of depression and anxiety. The patients were compared based on the type of endocrine therapy received, the duration of endocrine therapy, and demographic factors such as age groups. As a result of our study, it was shown that the use of tamoxifen (TMX) or aromatase inhibitors (AIs) did not create a significant difference in sleep quality or the risk of depression. However, the use of TMX was found to increase the risk of anxiety.