Basketbol oyuncularında sakroiliak ekleme uygulanan kayropraktik yüksek hızlı ve düşük amplitüdlü manipülasyon uygulaması ile kinezyolojik bantlamanın etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of chiropractic high-velocity low-amplitude manipulation applied to the sacroiliac joint and kinesiological taping in basketball players
- Tez No: 814349
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAL GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sporcuların performanslarını ileriye taşıyabilmenin uygulanan antrenman ve planlanan bireysel çalışmalarla kazınımlarının sonuçlarını görmek uzun bir süreçtir. Bu süreç içerisinde bir çok farklı profesyonelin multidisipliner bir şekilde yol alması önemlidir. Sporcuların performansını bir adım ileriye taşıyacak uygulamaların hızlı ve ekonomik olması da önem arz etmektedir. Basketbol oyununda sıçrama gücü oyuncunun performansı için önemli parametrelerden biridir. Bu çalışmanın amacı kullanılabilecek müdahalelerin hangisinin tercih edilebilir olduğunu belirlemek için kayropraktik uygulama ve kinezyo bantlama tekniğini karşılaştırdığımız bu çalışmayı planladık. Çalışmaya 18-28 yaş arlığında olan ve çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 49 basketbol oyuncusu alınmıştır. Oyuncular randomize olarak iki gruba ayrıldı. Grup 1'e kayropraktik HVLA manipülasyonu, grup 2'ye kinezyo bantlama uygulaması yapıldı ve anlık etkiye bakıldı. Katılımcıların gönüllü onam formunu, demografik bilgiler formu ile gerekli bilgileri alındı. Uygulama öncesi ve sonrasında katılımcıların denge ve sıçrama performansı ölçümü yapıldı.
Özet (Çeviri)
It is a long process to see the results of applied training and planned individual work in improving athletes' performance. During this process, it is important for various professionals to work together in a multidisciplinary manner. It is also important for the interventions that will take athletes' performance one step further to be fast and cost-effective. Jumping power is an important parameter for the performance of basketball players in the game. The aim of this study was to compare chiropractic manipulation and kinesio taping techniques to determine which intervention could be preferred. Forty-nine basketball players aged between 18-28 voluntarily participated in the study. The players were randomly divided into two groups. Group 1 received chiropractic HVLA manipulation, while Group 2 received kinesio taping application, and the immediate effects were evaluated. Participants provided their voluntary consent and completed a demographic information form. Balance and jumping performance measurements were taken before and after the interventions.