Rusya Federasyonu nükleer sektöründe kullanılan kaynaklı bağlantıların tahribatlı muayene standartlarının değerlendirilmesi
Evaluation of destructive standards of welded joints in the Russian Federation nuclear industry
- Tez No: 814359
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DURGUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Rus teknolojisi ile yapılan nükleer santral inşaatları Bangladeş, Belarus, İran, Hindistan, Çin, Finlandiya gibi dünyanın farklı yerlerinde devam etmekte olup bu ülkelerden bir tanesi de Türkiye'dir. Ülkemizde inşası devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesine ilişkin süreçler, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti arasında Türkiye Cumhuriyeti'nde Akkuyu Sahası'nda Bir Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine ilişkin imzalanmış olan Hükümetler Arası Anlaşma ile belirlenmiş olan usul ve esaslar çerçevesinde yürütülmektedir. Bu çalışmada, Rus teknolojisi ile üretilen nükleer güç santrallerinde kullanılan kaynaklı bağlantıların tahribatlı muayene testlerine ilişkin Rus kod ve standartlarının incelenmesi ve ISO standartları ile arasındaki farkların ve benzerliklerin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak kaynaklı bağlantılar ve kaynaklı bağlantıların tahribatlı muayene testleri ile ilgili Rus kod ve standartları incelenmiştir. Çalışmanın devamında ilgili kod ve standartlar kapsamında kaynaklı bağlantıların kalite kontrolleri konusuna değinilmiş olup bu kontrol süreçlerinden biri olan tahribatlı muayene testleri ayrıntılı olarak incelemeye tabii tutulmuştur. Çalışmanın sonucunda, Rus standartlarında eski versiyonlu ISO standartlarına atıfta bulunulduğu tespit edilmiş olup tahribatlı muayene yöntemlerinin örnekleme ve test etme ilkeleri kapsamında Rus kod ve standartları ile ISO standartları arasında benzer noktalar olduğu kadar farklılıkların da olduğunu ortaya çıkmıştır. Bu durum uygulamaların detaylarda farklı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nuclear power plant constructions with Russian technology continue in different parts of the world such as Bangladesh, Belarus, India, China and one of these countries is Türkiye. The processes regarding the Akkuyu Nuclear Power Plant (NPP) are carried out within the framework of the procedures and principles determined by the 'Agreement Between the Government of The Republic of Turkey and The Government of The Russian Federation on Cooperation in Relation to the Construction and Operation of a nuclear power plant at the Akkuyu Site in The Republic of Turkey'. In this study, it is aimed to analyze the Russian codes and standards regarding the destructive testing of welded joints used in NPP produced with Russian technology and to reveal the differences and similarities between them and ISO standards. For this purpose, firstly, Russian codes and standards related to welded joints and destructive testing of welded joints were analyzed. In the continuation of the study, the issue of quality controls of welded joints within the scope of the relevant codes and standards was mentioned, and the destructive inspection tests were studied in detail. As a result of the study, it has been determined that Russian standards refer to old version ISO standards and it has been revealed that there are differences as well as similar points between Russian codes and standards and ISO standards within the scope of sampling and testing principles of destructive testing methods. This situation reveals that the applications differ in details in some cases.