Memur sendikacılığında sendika-siyaset ilişkisi: Memur-Sen örneği
Union-policy relationship in civil servants unions: The case of Memur-Sen
- Tez No: 814372
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN SAİP DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sendikalar hem dünyada hem de Türkiye'de siyasetle ilişki kurmuştur. Sendikaların ekonomik ve sosyal faaliyetleri göz önüne alındığında siyasetle ilişki kurması kaçınılmazdır. Ancak sendikaların siyasetle ilişkisinin sınırları ve kapsamı ülkeden ülkeye değişmektedir. Bu sebeple Türkiye'de ve dünyada sendikaların siyasetle ilişkisinin düzeyleri farklı seyirdedir. Tarihsel olarak işçi sendikalarının siyasetle ilişkileri daha güçlü ve erken evrede oluşmuş, memur sendikalarının ise işçi sendikalarına göre daha cılız ve geç dönemde ortaya çıkmıştır. Memur sendikalarının hem hukuksal hem de fiili olarak varolma mücadeleleri sonucu siyasetle ilişkileri de daha geç dönemde gelişmeye başlamıştır. Çalışma, Türkiye'de faaliyet yürüten Memur Sendikaları Konfederasyonu'nun (Memur-Sen) 1995'ten bugüne siyaset ilişkilerinin düzeyine odaklanmaktadır. Bu çerçevede Memur-Sen, 1995-2008 ve 2008 sonrası olmak üzere iki ayrı dönemde ele alınmıştır. Çalışmada, Memur-Sen'in iki ayrı dönemde ele alınmasının sebebi 2008 ve sonrasında üye sayısının ve temsiliyetinin Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetleri döneminde olağanüstü bir biçimde artmasıdır. Bu sebeple Memur-Sen'in hem üye sayısının hem de temsil gücünün artışının sebepleri sendika-siyaset ilişkileri çerçevesinde ele alınmıştır. Memur-Sen'in 2008 sonrasında üye sayısının ve temsil gücünün hızlı bir biçimde artması AKP ile kurduğu karşılıklı faydaya dayalı (sembiyotik) ilişkiler olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Trade unions have established relations with politics both in the world and Turkey. Considering the economic and social activities of trade unions, it is inevitable that they should establish a links with politics. However, the limit and scope of unions' relationship with politics varies from country to country. For this reason, the levels of the unions' relations with politics are different in Turkey and the world. Historically, the relations of labor unions with politics were stronger and formed at an early stage, while civil servants' unions emerged in a weaker and later period compared to labor unions. As a result of civil servant unions' struggles to exist legally, their relations with politics began to develop in the later period. The study focuses on the level of political relations of the Confederation of Civil Servants Unions (Memur-Sen) operating in Turkey since 1995. In this framework, Memur-Sen was discussed in two separate periods, 1995-2008 and after 2008. The reason why Memur-Sen is considered in two different periods in the study is the extraordinary increase in the number of members and their representation during the Justice and Development Party (JDP) governments in 2008 and later. For this reason, the reasons for the increase in both the number of members and the power of representation of Memur-Sen are discussed within the framework of union-politics relations. It has been concluded that Memur-Sen's rapid increase in members and representation power after 2008 has mutually beneficial (symbiotic) relations with the JDP.