Üniversite e-spor takım oyuncularına verilen aerobik egzersiz eğitiminin reaksiyon zamanı ve bilişsel fonksiyonlara olan etkisi
The effect of aerobic exercise training given to university e-sports team players on reaction time and cognitive functions
  1. Tez No: 814373
  2. Yazar: BEYZA ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN PİŞİRİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çalışmamızın amacı, üniversite e-spor takım oyuncularına verilen aerobik egzersiz eğitiminin reaksiyon süresi, nöropsikolojik parametreler ve duygu- durum üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya 18-25 yaşları arasında olan ve üniversitelerin e-spor takımlarında aktif rol alan 26 sağlıklı profesyonel e-sporcu dahil edildi. E-sporcular, AG (n=13) ve KG (n=13) gruplarına randomize edildi. Reaksiyon zamanı Microgate-Optojump Next cihazı ile nöropsikolojik parametreler Digit Span Test, Stroop Test, Fitts Law Test, Wisconsin Card Sorting Test, Corsi Block Task testleri ile aerobik egzersiz kapasitesi Artan Hızda Mekik Yürüme Testi ile ve duygu-durum Beck Depresyon Envanteri, Beck Anksiyete Envanteri ile kör bir değerlendirmeci tarafından değerlendirildi. Tüm değerlendirmeler, her 2 grupta da 6. haftada tekrarlandı. AG grubuna 6 hafta boyunca haftada 3 kez, toplam 18 seans, seans başına 50 dk, MKH'nin %55-74'ünde aerobik egzersiz uygulanırken KG grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmadı. İstatistiksel analizler hem gruplar arası hem de grup içi zaman (ön test, son test) olarak gerçekleştirildi. Sonuç olarak, grup içi değerlendirmede aerobik egzersiz grubunun Stroop test-zaman farkı ve Beck anksiyete skorunda anlamlı düzeyde azalma görülürken artan hızda mekik yürüme testi mesafesinde anlamlı düzeyde artış görüldü (sırasıyla p=0,015, p=0,014, p=0,001). Gruplar arası yapılan değerlendirmede sadece artan hızda mekik yürüme testi mesafesi sonuçlarında anlamlı düzeyde iyileşme görüldü (p=0,005). Gruplar arası karşılaştırmada, reaksiyon zamanı parametrelerinde ve nöropsikolojik parametrelerde anlamlı bir değişim görülmedi (p>0.05). E-spor oyuncularının, sağlık kazanımları için aerobik egzersiz yapmalarını önermekle birlikte performans parametrelerini ve duygu durumlarını iyileştirecek en efektif yöntemi belirlemek amaçlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effects of aerobic exercise training on reaction time, neuropsychological parameters, and mood states in university e-sports team players. The study included 26 healthy professional e-sports players aged between 18 and 25 years who were actively involved in university e-sports teams. The e-sports players were randomized into AG (n=13) and KG (n=13) groups. Reaction time was assessed using the Microgate-Optojump Next device, and neuropsychological parameters were evaluated using the Digit Span Test, Stroop Test, Fitts Law Test, Wisconsin Card Sorting Test, and Corsi Block Task test. Aerobic exercise capacity was measured using the Incremental Shuttle Walking Test, and mood states were assessed using the Beck Depression Inventory and Beck Anxiety Inventory by a blinded evaluator. All assessments were repeated in both groups after 6 weeks. The AG group received aerobic exercise intervention for 6 weeks, three times per week, totaling 18 sessions, with each session lasting 50 minutes and targeting 55-74% of maximum heart rate. The KG group did not receive any intervention. Statistical analyses were performed for both between-group and within-group comparisons (pre- test vs. post-test). The results showed a significant decrease in Stroop test-time difference and Beck anxiety score, as well as a significant increase in the distance covered during the Incremental Shuttle Walking Test, within the aerobic exercise group (p=0.015, p=0.014, p=0.001, respectively). In the between-group analysis, a significant improvement was observed only in the distance covered during the Incremental Shuttle Walking Test (p=0.005). No significant changes were found in reaction time parameters and neuropsychological parameters between the groups (p>0.05). While recommending aerobic exercise for e-sports players to enhance their health benefits, further studies are needed to determine the most effective method to improve performance parameters and mood states.