A systematic assessment of cybersecurity obstructions in social media
Sosyal medyadaki siber güvenlik engellerinin sistematik değerlendirilmesi
- Tez No: 814377
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN PEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Siber güvenlik, çağdaş teknolojik ekosistemlerde ciddi bir sorundur. İnternet kullanıcılarına güvenli ve uzun ömürlü bir ortam sağlamak için siber güvenlik çok önemli hale geliyor. Sosyal medya (SM), hayatin birçok kesiminden insanlar arasndaki ifadeleri, duygular, bakş açlar, and etkileşimleri aydnlatmak için güçlü bir araç salar. Bu çalışmanın amacı, sosyal medya siber güvenlik sorunlarına ilişkin içgörü sağlamak için literatürün sistematik bir değerlendirmesini ve analizini yapmaktır. Bu çalışmada, araştırma sosyal medya platformlarındaki siber güvenlik engellerini değerlendirmeye odaklanarak nitel olarak sınıflandırılmıştır. Bu çalışmanın araştırma amacı, sosyal medya platformlarında mevcut olan siber güvenlik engellerini sistematik olarak değerlendirmektir. Sistematik bir literatür tarama metodolojisi kullanan bu çalışma, sosyal medyadaki siber güvenlik sorunlarının doğası ve kapsamı hakkında içgörüler elde etmek için mevcut literatürü toplamayı, değerlendirmeyi ve sentezlemeyi amaçladı. Alşman sonuçlar and bulgular SM group members, işletmeye, and sradan insanlara fayda salayacaktr. SM and platformlar's güvenliini are inar'r. ünkü siber güvenlii bilmek.
Özet (Çeviri)
Cybersecurity is a serious issue in contemporary technological ecosystems. In order to give Internet users a secure and long-lasting environment, cybersecurity becomes crucial. In the contemporary context, social media (SM) provides a potent vehicle for illuminating expressions, feelings, points of view, and interactions among people from many walks of life. The goal of this study is to conduct a comprehensive review and analysis of the literature in order to shed light on the difficulties associated with social media cybersecurity. In this study, the research is classified as qualitative, focusing on assessing cybersecurity obstructions in social media platforms. The research objective of this study was to systematically assess the cybersecurity obstructions present in social media platforms. Employing a systematic literature review methodology, the study aimed to gather, evaluate, and synthesize existing literature to gain insights into the nature and extent of cybersecurity challenges in social media. Conclusions and findings from the study will be helpful to SM users, groups, corporations, and regular individuals. Because utilising SM and its platforms is more secure when one is knowledgeable about cybersecurity.