Ameliyathanede cerrahi sayım sırasında bölünmelere neden olan etkenlerin belirlenmesi
Determination of the factors caused interruptions during the surgical counts in the operating room
- Tez No: 814386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Cerrahi sayım, cerrahi girişim sırasında hastada istenmeyen bir şekilde unutulan yabancı cisim oluşumunu önlemek için cerrahi ekip tarafından sürekli dikkat gerektiren karmaşık ve hasta güvenliği açısından önemli bir görevdir. Ameliyathanede cerrahi süreçlerde bölünmeler sık olarak görülmekte ve ameliyatların güvenli bir şekilde tamamlanmasını olumsuz etkileyebilmektedir. Bölünmelerin azaltılması, güvenli ve kaliteli hasta bakımı için oldukça önemlidir. Bununla birlikte, cerrahi sayımlar sırasında yaşanılan bölünmelerin değerlendirildiği araştırmalar literatürde sınırlı sayıda bulunmaktadır. Bu araştırma, ameliyathanede cerrahi sayımlar sırasında yaşanılan bölünmelerin değerlendirilmesi amacıyla prospektif gözlemsel olarak yapıldı. Araştırma verileri, literatür doğrultusunda hazırlanan 34 sorudan oluşan, 'Cerrahi Sayım Gözlem Formu' ile, Eylül-Kasım 2022 tarihleri arasında, 162 genel cerrahi ameliyatı gözlemlenerek toplandı. Araştırma sonucunda, ameliyathanede cerrahi sayımlar sırasında bölünmelerin sık yaşandığı bulundu. Bu bölünmelerin önlenebilmesi için öneriler sunuldu.
Özet (Çeviri)
Surgical counting is a complex and important task in terms of patient safety, requiring constant attention by the surgical team to preserve foreign bodies that are unintentionally forgotten in patients during surgical intervention. Interruptions in the operating room are common and adversely affect the patient safety in surgery. Decreasing the interruptions in the operating room is very important for the patient safety and quality of patient care. However, there is limited literatüre about interruptions during surgical counts. This prospective observational study was conducted to identify interruptions during surgical counts in the operating room. The research data obtained with ''Surgical Counts Observation Form'' consisted of 34 questions during 162 general surgery cases between September and November 2022. According to the this study's results, interruptions during surgery counts are common. Recommendations are suggested that can reduce interruptions during surgical counts.