Üniversite öğrencilerinde kariyer stresi ile genel öz yeterlik düzeyinin A ve B tipi kişilik örüntüsü açısından incelenmesi
Investigation of career stress and general self-efficacy levels in university students in terms of type A and B personality patterns
  1. Tez No: 814385
  2. Yazar: AYŞE KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİYE KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinde kariyer stresi ve genel öz yeterlik düzeyinin A ve B tipi kişilik örüntüsüne göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Bununla birlikte bazı demografik değişkenler açısından da kariyer stresi ve genel öz yeterlik düzeylerinde farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmaya İstanbul Üniversitesi ile Üsküdar Üniversitesinde lisans eğitimine devam eden 206 öğrenci katılmıştır. Katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Kişilik Ölçeği, Kariyer Stresi Ölçeği ve Genel Öz Yeterlik Ölçeği online anket yoluyla uygulanmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler SPSS 25.0 aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre okudukları bölümle ilgili işlerde çalışan öğrencilerin, kariyer stresi düzeyleri ilgisiz işlerde çalışanlardan daha düşük, genel öz yeterlik düzeyleri daha yüksektir. Ekonomik durumun kariyer stresi düzeyi üzerinde anlamlı bir etkisi yoktur. Dördüncü sınıf öğrencilerinin genel öz yeterlik düzeyleri, diğer sınıflardan daha yüksektir. Kariyer stresi ve genel öz yeterlik düzeyi arasında negatif yönde korelasyon vardır. Aynı zamanda kariyer stresi ölçeğinin tüm alt boyutları ile genel öz yeterlik arasında da negatif yönde korelasyon mevcuttur. A tipi kişilik örüntüsüne sahip olan öğrencilerin, B tipi kişilik örüntüsüne sahip olan öğrencilere göre kariyer stresi düzeyleri daha yüksek iken genel öz yeterlik düzeyleri daha düşüktür. A tipi kişilik örüntüsüne sahip bireylerin Kariyer Stresi Ölçeğinin tüm alt boyutlarından aldıkları puanlar da, B tipi kişilik örüntüsüne sahip olanlardan daha yüksektir. Sonuç olarak kariyer stresi ve genel öz yeterlik düzeyi, bireylerin kişilik tipine göre anlamlı derecede farklılaşmaktadır. Yapılan literatür incelemesine göre, elde edilen tüm bu bulguları destekleyen ve desteklemeyen farklı çalışmalar mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether career stress and general self-efficacy levels differ according to type A and B personality patterns in university students. In addition, it was examined whether there were differences in career stress and general self-efficacy levels in terms of some demographic variables. 206 students continuing their undergraduate education at Istanbul University and Üsküdar University participated in the research. Sociodemographic Data Form, Personality Scale, Career Stress Scale and General Self-Efficacy Scale were administered to the participants via an online questionnaire. The data obtained from the participants were analyzed using SPSS 25.0. According to the results of the research, the career stress levels of the students working in jobs related to their departments are lower than those working in unrelated jobs, and their general self-efficacy levels are higher. The economic situation does not have a significant effect on the level of career stress. Fourth grade students' general self-efficacy levels are higher than other grades. There is a negative correlation between career stress and general self-efficacy level. At the same time, there is a negative correlation between all sub-dimensions of the career stress scale and general self-efficacy. While students with type A personality pattern have higher career stress levels than students with type B personality patterns, their general self-efficacy levels are lower. Individuals with a type A personality pattern have higher scores from all sub-dimensions of the Career Stress Scale than those with a type B personality pattern. As a result, career stress and general self-efficacy levels differ significantly according to the personality type of individuals. According to the literature review, there are different studies that support and do not support all these findings.