Sağlık çalışanlarının kayropraktik hakkındaki farkındalık düzeylerinin sorgulanması
Questioning the awareness levels of healthcare professionals about chi̇ropracti̇c
- Tez No: 814402
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HALİL URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışmamızın amacı kayropraktik uygulamalarının yeterince bilinmemesi ve bu yüzden uygulamaların görmezden gelinmesi uygulamaların bilinçsiz kişilerce yapılmasına, istismarına ve toplum sağlığının tehlikeye atılmasına yol açabilmektedir. Ülkemizde kayropraktik uygulamalar hakkındaki bilgi ve görüşlerine yönelik araştırmalar sınırlıdır. Çalışmamız belirli bir alanda çalışan profesyonellerin farkındalık düzeylerini belirleyeceğinden kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışmadır. Bu çalışmanın amacı özellikle sağlık alanında çalışan profesyonellerin kayropraktik hakkında bilgi düzeyi ve bakış açılarının incelenmesidir. Terapistlerin, ülkemizde en sık kullanılan kayropraktik yöntemlerinin, özellikleri, güvenirliliği ve olası istenmeyen etkileri konusunda bilimsel bilgi ile donatılmalarına imkan tanıyacaktır. Kayropraktik ile ilgili eğitimlerinin planlanması, bu konudaki boşluğu dolduracaktır. Sağlık alanında çalışan personellere farkındalık yaratacaktır. Sağlık çalışanları ''Kayropraktik'in ne olduğunu biliyor musunuz?'' sorusuna 85'i (%65,89)'u evet cevabını vermiştir. ''Kayropraktik aşağıdakilerden hangisidir?'' sorusuna ise 57 kişi %64,77 si '' Kas iskelet sistemi üzerinde esnetme, manipülasyon,ve masaj gibi uygulamalar yapan bir yöntemdir'' yanıtını vermiştir. Elde ettiğimiz bu bulgular göz önüne alındığında H1: Sağlık alanında çalışan profesyoneller kayropraktik hakkında yeterli bilgiye sahiptir hipotezi kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is that chiropractic practices are not known enough and therefore ignoring the practices can lead to unconscious people, abuse and public health endangerment.Research on his knowledge and views on chiropractic practices in our country is limited. Our study is a cross-sectional and descriptive study as it will determine the level of awareness of professionals working in a particular field. The aim of this study is to examine the level of knowledge and perspectives of professionals working in the field of chiropractic, especially in the field of health. It will enable therapists to be equipped with scientific knowledge about the characteristics, safety and possible undesirable effects of the most commonly used chiropractic methods in our country. Planning chiropractic education will fill this gap. It will raise awareness for personnel working in the field of health. To the question“Do you know what chiropractic is?”, 85 (65.89%) health professionals answered yes. To the question“Which of the following is chiropractic?”, 57 people answered 64.77%,“It is a method that performs applications such as manipulation, stretching and massage on the musculoskeletal system”. Considering these findings, the hypothesis H1: Health professionals working in the field of chiropractic has sufficient knowledge was accepted.