Fibromiyalji tanılı hastalarda geleneksel ve tamamlayıcı tıp kullanımı
The use of complementary and alternative medicine in patients with fibromyalgia
  1. Tez No: 655284
  2. Yazar: ONUR ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL DEMİRAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Giriş ve Amaç: FMS yaygın vücut ağrısı, yorgunluk, uyku bozukluğu kognitif ve somatik disfonksiyon ile karakterize, yaşam kalitesini etkileyen kronik bir ağrı bozukluğudur. Prevalansı %2-8 arasında olup kadınlarda daha sık rastlanır. Çocukluk çağı dahil her yaşta görülebilir. Osteoartritten sonra en sık görülen kas-iskelet sistemi hastalığıdır. Etyopatogenezi tam olarak aydınlatılamamıştır. FMS'li hastalar arasında herhangi bir geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemine başvurma oranının neredeyse tama yakın olduğu bildirilmektedir. Bu çalışmanın ana amacı, FMS'li hastaların GETAT uygulama kullanım durumlarını, GETAT uygulamalarına bakış açılarını ve bu uygulamaların tedavideki etkinliğini değerlendirmek; ikincil amacı ise, GETAT uygulamalarının FMS tedavisinde ne derece önemli bir yer tuttuğunu tespit ederek hastaları bu konuda aydınlatmak ve hekimlerin bu uygulamalar konusunda kendilerini geliştirmeleri yönünde dikkatlerini çekmektir. Gereç ve Yöntem: Prospektif, tanımlayıcı, kesitsel tipteki araştırma, 01/10/2019-01/02/2020 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği'ne ardışık olarak başvuran Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı tarafından tanısı konulmuş ve araştırmaya katılım rızası alınmış 140 FMS hastasına yüz yüze anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmacılar tarafından ilgili literatür taranarak oluşturulan anket, hastaların sosyodemografik özellikleri, FMS ile ilgili özellikler ve GETAT ile ilgili sorular olmak üzere toplam 3 bölüm ve 34 sorudan oluşmaktadır. Araştırma verileri SPSS 18 istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizde Ki-Kare Testi, Fisher'in Kesin Testi, Kolmogorov-Smirnov Testi ve Mann-Whitney U Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: FMS is a chronic pain disorder that is commonly characterized by body pain, fatigue, sleep disturbance, cognitive and somatic dysfunction, affecting the quality of life. Its prevalence is between 2-8% and it is more common in women. It can be seen at any age, including childhood. It is the most common musculoskeletal disease after osteoarthritis. The Etiopathogenesis of the disease has not been fully elucidated. It is reported that the rate at which patients with FMS apply to any conventional and complementary medicine method is almost complete. The main purpose of this study is to evaluate the use of complementary and alternative medicine (cam) in patients, their perspectives on cam applications and the effectiveness of these applications in treatment; the secondary purpose is to determine the importance of cam applications in FMS treatment and to enlighten patients about this issue and to draw the attention of physicians towards improving themselves on this topic. Material and Method: The research is a prospective, descriptive, cross-sectional study carried out at Aydın Adnan Menderes University Practice and Research Hospital, Physical Medicine, and Rehabilitation Outpatient Clinic between 01/10/2019-01/02/2020. It was carried out by applying a face-to-face questionnaire on consenting 140 FMS patients who had applied consecutively to the Physical Medicine and Rehabilitation Outpatient Clinic and were previously evaluated and diagnosed with FMS by the Physical Medicine and Rehabilitation Specialist. The questionnaire, which was created by the researchers by scanning the relevant literature, consists of 3 sections and 34 questions, including the patients' sociodemographic characteristics, FMS related features, and GETAT related questions. Research data were evaluated by using SPSS 18 statistics program. In statistical analysis, the Chi-Square Test, Fisher's Final Test, Kolmogorov-Smirnov Test, and Mann-Whitney U test were used.