Yaygın hizmet sektöründe eksik istihdamın görünümü: İzmir ili örneği
The outlook of underemployment in the widespread service sektor: The case of İzmir province
  1. Tez No: 814418
  2. Yazar: BEGÜM GÖKÇE BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Eksik istihdam işsizlik kadar önemli bir sorundur. Eksik istihdam, beşeri sermayenin ve kaynakların israfı anlamına geldiğinden verimliliğin ve ekonomik büyümenin azalmasıyla sonuçlanmaktadır. Eksik istihdam durumunda iş güvenliği ve güvencesi olmadan çalışma ve kayıt dışı çalışma düzeyleri artmaktadır. Eksik istihdamın yüksek olduğu ülkelerde gelir adaletsizlikleri artmakta ve ülke kalkınması yavaşlamaktadır. Türkiye'de yaşanan ekonomik sorunlardan bir tanesi de eksik istihdamdır. Eksik istihdam önemli bir sorun olmasına rağmen yeterince ve kapsamlı olarak araştırılmamıştır. Bu araştırmada, hizmet sektörü içerisinde“yaygın”olarak tanımladığımız hizmet sektöründe eğitim alanı dışında ve az zamanlı çalışanların eksik istihdam durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda yaygın hizmet sektöründe eğitim alanı dışında ve az zamanlı çalışanların mevcut istihdam durumlarından memnun olup olmadıkları ve başka bir iş arayışında olup olmadıkları sebepleriyle birlikte araştırılmıştır. Bu araştırmada nicel bir araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın verileri anket yöntemiyle İzmir İlinde hizmet sektöründe farklı alanlarda çalışan 272 kişiden toplanmıştır. Araştırmanın bulguları, yaygın hizmet sektörü çalışanlarının yarısından fazlasının kendilerini eksik istihdam edilmiş olarak hissettiklerini göstermiştir. Ayrıca, yaygın hizmet sektörü çalışanlarının yarısına yakınının mevcut işlerinde eğitim ve nitelikleri doğrultusunda hak ettikleri koşullara sahip olmadıklarını düşündükleri tespit edilmiştir. Yaygın hizmet sektörü çalışanlarının yarısından fazlasının sadece maddi kaygılardan dolayı ve kendilerine uygun bir iş bulana kadar, geçici olarak eğitim alanlarının dışında bir işte çalıştıkları sonucuna ulaşılmıştır. Yaygın hizmet sektörü çalışanlarının yarısından fazlasının çalıştığı iş ve pozisyon için fazla eğitimli ve fazla kalifiye olduğunu düşündükleri tespit edilmiştir. Yaygın hizmet sektörü çalışanlarının yarısından fazlası okulda aldıkları eğitimlerin boşa gittiğini ve çalıştıkları işte köreldiklerini algılamaktadırlar. Kısmi zamanlı (part-time) çalışan yaygın hizmet sektörü çalışanlarının kısmi zamanlı çalışmak yerine tam zamanlı çalışmayı tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Bu türdeki çalışanların büyük çoğunluğunun tam zamanlı bir iş bulacaklarına olan inançlarının devam ettiği ve bu türdeki çalışanların önemli bir oranının çalışma tam zamanlı çalışabilmek için aktif iş arayışlarının devam ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Underemployment is as important a problem as unemployment. Since underemployment means waste of human capital and resources, it results in decreased productivity and economic growth. In case of underemployment, the levels of working without job security and informal employment increase. In countries with high underemployment, income inequalities increase and country development slows down. One of the economic problems in Turkey is underemployment. Although underemployment is an important problem, it has not been adequately and comprehensively investigated. This research study has aimed to examine the underemployment of non-formal and part time service sector. In this context, it has been investigated whether those who work in the non-formal and part time service sector outside the field of education are satisfied with their current employment status and whether they are in search of another job, together with the reasons. A quantitative research design was used in this study. The data of the research were collected from 272 people working in different fields in the service sector in Izmir, using the survey method. The findings of the study have showed that more than half of the mainstream service sector workers feel underemployed. In addition, it has been determined that nearly half of the non-formal service sector employees think that they do not have the conditions they deserve in line with their education and qualifications in their current jobs. It has been concluded that more than half of the non-formal service sector employees work temporarily outside of their field only because of financial concerns and until they find a suitable job. It has been determined that more than half of the non- formal service sector employees think that they are over-educated and over-qualified for their job and position. More than half of the non-formal service sector workers perceive that the education they receive at school is wasted and that they are atrophied in their work. It has been concluded that the non-formal service sector employees working part- time prefer to work full-time instead of working part-time. It has been determined that the majority of employees of this type continue to believe that they will find a full-time job, and a significant proportion of employees of this type continue to actively seek employment in order to work full-time.