Geometrik çizim-inşa etkinliklerinin 7. sınıf öğrencilerinin geometrik düşünme düzeyleri, öz-yeterlik inançları, çizim-inşa bilgi ve becerilerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of geometric drawing-construction activities on geometric thinking levels, self-efficacy beliefs, drawing-construction knowledge and skills of 7th grade students
- Tez No: 814425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmada geometri öğretiminde 7. sınıf öğrencilerine temel geometrik çizim-inşa etkinlikleri uygulanarak bu etkinliklerin öğrencilerin geometrik düşünme düzeyleri, öz-yeterlik inançları, çizim-inşa bilgi ve becerilerine etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma, 2021-2022 eğitim-öğretim yılının ikinci dönem sonunda İstanbul ili Esenler ilçesindeki bir ortaokulda 7. sınıfta okumakta olan 30 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada temel geometrik çizim-inşayı içeren 9 etkinlik, her etkinlik içerisinde aşamalı sorulardan oluşan toplam 26 açık uçlu soru sınıf ortamında sorulmuş, her etkinliğin sonunda soruların doğru cevapları anlatılarak uygulama toplamda 2 hafta (20 saat) sürmüştür. Araştırmada nitel ve nicel veri toplama araçlarından yararlanılmıştır. Nitel veriler“Temel Geometrik Bilgi ve Çizim-İnşaları İçeren Açık Uçlu Sorular'', nicel veriler ”Van Hiele Geometrik Düşünme Testi'' ve "Geometriye Yönelik Öz-Yeterlik Ölçeği'' ile etkinlikler öncesi ön test ve etkinlikler sonrası son test şeklinde karma yöntem yarı deneysel araştırma modeli kullanılarak toplam 4 haftada (24 saat) toplanmıştır. Araştırmadaki nitel verileri derinleştirmek için geometrik çizim-inşa etkinlikleri sırasındaki gözlem notları, öğrenci soru-cevap görüşmeleri ve etkinlik cevap kağıtlarının incelenmesiyle oluşan verilere de yer verilmiştir. Araştırmada nitel veriler betimsel ve içerik analizi, nicel veriler ise SPSS paket program ile analiz edilmiştir. Çalışmamızda çizim-inşa etkinlikleri sonrasında öğrencilerin bilgilerinde artış olduğu, geometrik şekiller ve özellikleri arasındaki bağıntıyı anlayarak doğru çizimler yaptıkları görülmüştür. Geometrik bilgi ve çizim-inşaları içeren açık uçlu soruların verileri incelendiğinde sorulara göre değişkenlik göstererek doğru cevabı bulan öğrenci sayılarının arttığı görülmüştür. Van Hiele geometrik düşünme testi ve geometri öz-yeterlik inanç ölçeği nicel verilerine göre geometrik çizim-inşa etkinlik uygulamaları sonrasında öğrencilerin son test puan ortalamalarının ön teste oranla arttığı, ortalama puanlar arasındaki farkın anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Geometri öz-yeterlik inanç ölçeğinin alt boyutları incelendiğinde ön test-son test ortalama puan farklarının anlamlı olduğu görülmektedir. Araştırmamızda çizim-inşa etkinlik uygulamalarının öğrencilerin geometrik düşünme düzeyleri, öz-yeterlik inançları, çizim-inşa bilgi ve becerilerini geliştirerek bilişsel becerilerinin yanında duyuşsal özelliklerini de olumlu etkilediği görülmüştür. Bulgular doğrultusunda ortaokul geometri öğretiminde çizim-inşa etkinlik uygulamalarının önemine yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of these activities on students' geometric thinking levels, self-efficacy beliefs, drawing-construction knowledge and skills by applying basic geometric drawing-construction activities to 7th grade students in geometry teaching. The research was carried out at the end of the second semester of the 2021-2022 academic year, with 30 students at the 7th grade level in a secondary school in Esenler, Istanbul. In the study, 9 activities involving geometric drawing-construction were asked, a total of 26 open-ended questions consisting of questions in each activity, and the correct answers to the questions were explained at the end of each activity, and the application took a total of 2 weeks (20 hours). Qualitative and quantitative data collection tools were used in the research. Qualitative data“Open-Ended Questions Containing Basic Geometric Knowledge and Drawing-Construction”, quantitative data“Van Hiele Geometric Thinking Test”and“Self-Efficacy Scale for Geometry”and as a pre-test before the activities and post-test after the activities, the data were collected in a total of 4 weeks (24 hours) using the mixed method quasi-experimental research model. In order to deepen the qualitative data in the research, the observation notes during the activities, the question-answer interviews and the analysis of the answer sheets were included. In the research, qualitative data were analyzed with descriptive and content analysis, and quantitative data were analyzed with SPSS. In our study, students' knowledge and drawing-construction skills increased after the drawing-construction activities. According to the quantitative data of the Van Hiele geometric thinking test and the geometry self-efficacy belief scale, it was concluded that the post-test mean scores of the students increased compared to the pre-test after the geometric drawing-construction activity applications, and the difference between the mean scores was significant. When the sub-dimensions of the geometry self-efficacy belief scale are examined, it is seen that the pretest-posttest mean score differences are significant. In our research, it was seen that drawing-construction activity practices improved students' geometric thinking levels, self-efficacy beliefs, drawing-construction knowledge and skills, and positively affected their cognitive skills as well as their affective characteristics. In line with the findings, suggestions have been developed for the importance of drawing-construction activities in secondary school geometry teaching.