Matematik öğretmen adaylarının beceri temelli problem kurma çalışmalarının incelenmesi
Investigation of mathematics teacher candidates' skill-based problem posing studies
- Tez No: 814426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Öğrencilerin matematiği günlük hayata entegre edebilmeleri ve günlük hayat problemlerini çözebilmeleri matematik eğitiminde gün geçtikçe önemli hale gelmektedir. Problem çözme düşünme eyleminin ve ileri düzey zihinsel aktivitelerin gerçekleşmesini sağlamaktadır, bu yüzden problem çözme matematik eğitiminde önemli bir yere sahiptir. Problem çözme öğrencinin çözümünü önceden bilmediği, akıl yürüterek ve sahip olduğu bilgileri kullanarak çözüme ulaştığı bir süreçtir. Problem çözebilmenin geliştirmesini sağlayan en önemli yollardan biri problem kurmadır. Problem kurma matematiksel düşünebilmenin temelindeki ögelerden biridir. Öğrencilerin problem kurmalarını sağlamak için öncelikle onlara bunu aktaracak olan matematik öğretmenlerinin problem kurma konusunda yetkin olmaları gerekmektedir. Matematik öğretmen adaylarının problem kurma becerileri üzerine yapılmış birçok çalışma mevcuttur. Son zamanlarda LGS'de (Lise Giriş Sınavı) yapılan değişikliklerle birlikte hayatımıza beceri temelli problemler girmiştir. Beceri temelli problemler hem günlük hayat ile ilişkili hem de üst düzey düşünme becerisi gerektiren problemlerdir. Bu araştırmanın amacı, matematik öğretmen adaylarının beceri temelli problem kurma düzeylerinin incelenmesidir. Çalışmada nicel ve nitel yöntemlerin kullanıldığı karma yöntem tercih edilmiştir. Yapılan bu araştırmada karma yöntem desenlerinden“Açımlayıcı Sıralı Karma Deseni”kullanılmıştır. Çalışma iki aşamdan oluşmaktadır. Araştırmanın ilk aşamasında, 2019-2020 eğitim öğretim yılında Yıldız Teknik Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünde okuyan 69 öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Öğretmen adaylarından beceri temelli 3 adet problem kurmaları istenmiştir. Öğretmen adaylarının kurduğu problemler 7 adet rutin problem özelliklerini ve 7 adet beceri temelli problem özelliklerini içeren bir puanlama yönergesi ile değerlendirilmiştir. Değerlendirmede çıkan veriler belirli puan aralıklarına göre düşük, orta ve yüksek olmak üzere kategorize edilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında, çalışmaya katılan matematik öğretmen adaylarından 14 öğretmen adayına beceri temelli problem kurma görüş formu uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde matematik öğretmen adaylarının problem kurma becerilerinin hem rutin problem özellikleri açısından hem de beceri temelli problem özellikleri açısından yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Yapılan görüşme formu verileri ile sonuçlar desteklenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre üniversite derslerinde beceri temelli problemlere ve beceri temelli problem kurma çalışmalarına daha çok yer verilmelidir. Bu problemlere yer verilmesi beceri temelli problem çözme ve kurmada daha donanımlı matematik öğretmenlerinin olmasını sağlar. Matematik öğretmenlerinin bu konuda yeterli olması öğrencilerin beceri temelli problem çözme başarılarına katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
It is becoming more and more important in mathematics education that students can integrate mathematics into daily life and solve daily life problems. Problem solving provides the realization of thinking and advanced mental activities, so problem solving has an important place in mathematics education. Problem solving is a process in which the student does not know the solution beforehand and reaches a solution by reasoning and using the knowledge he has. One of the most important ways to improve problem solving is problem posing. Problem posing is one of the basic elements of mathematical thinking. In order to enable students to pose problems, first of all, the mathematics teachers who will convey this to them should be competent in problem posing. There are many studies on problem posing skills of pre-service mathematics teachers. With the changes made in LGS (High School Entrance Exam) recently, skill-based problems have entered our lives. Skill-based problems are problems that are both related to daily life and require high-level thinking skills. The aim of this study is to examine the skill-based problem posing levels of pre-service mathematics teachers. In the study, the mixed method, in which quantitative and qualitative methods are used, was preferred. In this research,“Exploratory Sequential Mixed Pattern”, one of the mixed method designs, was used. The study consists of two stages. In the first stage of the research, it was conducted with 69 teacher candidates studying at Yıldız Technical University Elementary Mathematics Teaching Department in the 2019-2020 academic year. Teacher candidates were asked to pose 3 skill-based problems. The problems posed by the pre-service teachers were evaluated with a scoring instruction that included 7 routine problem features and 7 skill-based problem features. The data obtained in the evaluation were categorized as low, medium and high according to certain score ranges. In the second stage of the study, a skill-based problem posing opinion form was applied to 14 pre-service mathematics teachers who participated in the study. When the results of the study were evaluated in general, it was determined that the problem posing skills of pre-service mathematics teachers were at a high level in terms of both routine problem characteristics and skill-based problem characteristics. The results were supported by the interview form data. According to the results obtained, skill-based problems and skill-based problem posing studies should be given more place in university courses. Including these problems ensures that there are mathematics teachers who are better equipped in skill-based problem solving and posing. The competence of mathematics teachers in this regard contributes to students' skill-based problem solving success.