Pedagojik dilbilgisi yaklaşımıyla fiilimsi öğretimine yönelik bir ders planı önerisi
A lesson plan for the teaching of Turkish verbal participles via the pedagogical grammar
- Tez No: 814428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN MESUD MERAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yapılandırıcı yaklaşım 1980'li yıllardan bu yana gündemde olmasına rağmen çeşitli nedenlerle fiilimsi öğretiminde uygulanamamakta ve öğretmenler fiilimsi eğitimini geleneksel yöntemlerle gerçekleştirmeye devam etmektedir. Bu durum da öğrencilerin fiilimsileri tam anlamıyla öğrenememelerine neden olmaktadır. Dolayısıyla çalışmanın amacı, pedagojik dilbilgisinin yöntemlerini kullanarak PACE ders modeliyle öğrenciyi merkeze alan bir öğrenme süreci oluşturmak, fiilimsi öğretimine yönelik etkinlikler hazırlamak ve alan öğretmenlerinin fiilimsi öğretimini pratik bir şekilde gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden tasarım temelli araştırma yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca fiilimsi öğretimi için etkinlikler tasarlanmıştır. Tasarlanan etkinlikler uzman görüşüne sunulup içerik analizine tabi tutulmuştur. Fiilimsi öğretimine yönelik tasarlanan ders planında PACE ders modeli esas alınarak pedagojik dilbilgisi anlayışına uygun 20 etkinlik üretilmiştir. Bu etkinlikler Türkçe öğretmenlerinin kullanımı için uzman görüşleriyle birlikte öneri olarak sunulmuştur. Uzmanlar aktif Türkçe öğretmenlerinden ve Türkçe eğitimi ile dilbilim bölümlerinde görevli öğretim üyelerinden seçilmiştir. Araştırma sonucunda, PACE modeliyle üretilen etkinliklerin fiilimsi öğretimini daha verimli ve başarılı bir hâle getirdiği gözlemlenmiş, bu durum uzman görüşleriyle de desteklenmiştir. Nitekim, tasarlanan etkinlikler öğrenciyi geleneksel yöntemdeki pasif rolünden çıkarmakta ve öğrenme sürecinin merkezine oturtmaktadır. Bununla birlikte öğrenme geleneksel anlayıştaki gibi soyut değil pratik bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Etkinlikler geleneksel yöntemdeki gibi kuralı değil biçimi ve biçimin işlevini, kullanımını öne çıkarmaktadır. Etkinlikler teori ile pratik arasındaki uçurumu kapatıp öğrenme sürecinin uygulama yönünü ortaya koyması sebebiyle yapılandırıcı anlayıştan olumlu yönde ayrışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Constructivist Approach has been on the agenda since the 1980s; however it cannot be employed in teaching verbal participles for a number of reasons, and this causes teachers continue using traditional methods of teaching instead. This situation prevents students learning verbal participles a thorough fashion. Therefore, our aim is to create a student-centered learning process using the methods of pedagogical grammar and the PACE lesson model, to prepare activities for the instruction of verbal participles, and to assist Turkish instructors in effectively teaching verbal participles. In this study, a design-based research method was employed as a result of which activities were designed for the instruction of verbal participles and these activities were presented to experts for the content analysis. In the designed lesson plan, 20 activities were produced based on the PACE lesson model and in accordance with the pedagogical grammar approach. These activities were presented as suggestions along with expert opinions for the use of Turkish language teachers. The experts were selected from active Turkish language teachers and faculty members in Turkish language education and linguistics departments. The research findings indicate that the activities produced with the PACE model would make the instruction of verbal participles more effective and successful. This is supported by the expert opinions. Indeed, the designed activities remove the students from a passive role in the traditional method and place them at the center of the learning process. Furthermore, learning is carried out in a practical, rather than abstract manner. Our activities emphasize not only the form but also the function and usage of verbal participles in the specific syntactic contexts, unlike the traditional method that focuses solely on the rules. By bridging the gap between theory and practice and highlighting the practical aspect of the learning process, our activities diverge positively from the constructivist approach.