W. M. Ramsay'ın eserlerine göre 19. yüzyıl sonu ile 19. yüzyıl başlarında Türkiye
Turkey at the end of 19 th century and beginning of 20 th century according to works of W. M. Ramsay
- Tez No: 81444
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER BAYKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez W.M. Ramsay in eserlerine dayanarak XIX. yüzyıl sonu ile XX. yüzyıl başlarındaki Türkiye' yi anlamak amacıyla hazırlanmıştır. 1851'de Glasgow'da doğan Ramsay bir İngiliz arkeologu idi. Türkiye'yi arkeoloji amaçlı birçok gezi yaptı. Bu geziler sırasındaki izlenimlerini“Impressions of Turkey during Twelwe year's wanderings ”adlı bir çalışma ile yayımladı. Diğer eserlerinde de Türkiye ile ilgili bilgiler edinmek mümkündür. Biz ise, Ramsay'ın gözüyle bu dönemi göstermeye çalıştık. Tezin birinci bölümü yazarın hayatı, çalışmaları ve konumuz açısından önemi ile ilgilidir. İkinci bölüm XIX. yüzyıl sonu ile XX. yüzyıl başlarındaki Türkiye'nin genel durumu ile ilgilidir. Üçüncü bölüm ise Ramsay'ın izlenim ve gözlemlerini kapsar. Çalışmalarımızda Ramsay'ın eserlerine göre Anadolu'daki bazı yerleşim yerleri ve yol sistemi, köylülerin yaşamı, hükümet sistemi, halkın problemleri incelendi. Tarihteki Doğu - Batı çalışması ve İslami reform açıklandı. II.Abdülhamid'in Avrupa ülkelerine bakış açısı ve Büyük Güçlerin Türkiye politikaları yorumlandı. Son olarak da Anadolu'dan Türklere miras kalan bazı kurumlara yer verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis is studied to comprehend because of W.M. Ramsay's works the end of 19 th century and the beginnig of 20 th century of Turkey. Ramsay was an English archaeologist who was borned at Glasgow in 1851.He made a lot of excursion to Turkey aiming at archaeology. He published his impressions during his excursions as a study which called“Impressions of Turkey during Twelwe years wanderings”It is possible to obtain information related to Turkey from his another studies also. We are try to understand at that time of Turkey thanks to Ramsay. First chapter of our thesis is concerned with author's life, works and significance of our subject.Second chapter is about common circustances of Turkey at the end of 19 th and the beginning of 20 th century. Third chapter includes his impressions and views. In this thesis is studied some settlament of Anatolia, roads, life of peasantry, system of goverment, problems of people according to Ramsay's works. East and West conflict and reform of islamic are explanied in the history. Point of wiew of Abdulhamid II to European countries and politics of Great Powers are interpreted.Finally,instution inherited to Turkey from antique Anatolia is described.