Reklamda stratejik pazarlama süreci
Strategic planning process in advertising
  1. Tez No: 81445
  2. Yazar: İSNUR İNCİ DÖLEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜGE ELDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
TÜRKÇE ÖZET Strateji işletmenin veya onun bir bölümünün kendi amaçlarına nasıl ulaşılacağım gösteren bir temel eylem planıdır.“Stratejik Planlama”denilince, tüm işletmeyi kavrayan, işletme kaynakları, pazar fırsatları ve tehlikeleri çerçevesinde işletmenin gelişip büyüme imkanlarım temel alan, kapsamlı ve uzun vade ağırlıklı planlama kastedilmektedir. İşletmelerde olduğu gibi, reklamda da stratejik planlama sürecinin önemli bir yeri vardır. Hangi amaca, hangi stratejiler belirlenerek, ulaşılması gerekliliği reklam için de geçerlidir. Reklamda stratejik planlama en kısa tanımıyla; ürün ile tüketici arasındaki duygusal ve mantıksal bağları ortaya çıkarma ve bilgiler doğrultusunda iletişim stratejilerini belirleme faaliyetleridir. Bu anlamda stratejik planlama; belirlenen iletişim stratejilerinin ve sonuç olarak çıkacak olan yaratıcı çözümlerin, tüketicilerin ihtiyaçlarına, alışkanlıklarına, tercihlerine, inanışlarına ve değerlerine uygun olmasını sağlar. Reklamda stratejik planlamacılık, reklam ajanslanndaki araştırma, müşteri ilişkileri, kreatif fonksiyonlar arasında oluşmuş olan boşluğu birleştiren bir disiplin olarak ele alınmalıdır. Planlamacı, tüketiciyi yaratıcı geliştirme sürecinin odak noktası haline getirerek“ürün”ile“tüketici”arasında uzun süreli bir ilişki yaratmaya çalışır. Reklamda stratejik planlama süreci, pazarlama bileşenleri olan; ürün, fiyat, dağıtım kanalları ve tutundurma karmasının incelenmesi ile başlar. Pazar yapısının incelenmesi, hedef kitle analizi, rekabetçi tüketici yararı ile konumlandırma ve mesaj stratejilerinin belirlenmesi, medya analizi ve bütçe oluşturma ile son bulur. Stratejilerin oluşturulmasında yararlanılan araştirmalar ve teknikleri de bu tezde incelenmiştir. Buna örnek teşkil edecek bir araştırma da son bölümde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
BRIEF IN ENGLISH Strategy is the way to follow to reach a goal. Strategic planning is a concept which surrounds whole company, business sources, market oppurtunities and treaths in order to supply the growth of company in long term, detatiled planning. As it is in business environment, it is same for advertising sector that, strategic planning is very important. It is essensial to signfy goals and strategies for advertising activities through integrated marketing communication facilities. Strategic planning in advertising in brief is; to arrange advertising targets and strategies as to make a connection through product / brand to target market / consumer using both emotional and rational tools. By this meaning, strategic planning in advertising, helps the communication activities and the creative solutions to fit the needs, preferences, beleifs and values of consumer. Strategic planning is very related with the background of the company, the marketing mix (product, price, promotion, place), market and competitors. It is important to notify target market, positioning strategies, message and media strategies and budget. In this thesis, it is mentioned about the types and process of marketing research and applied a qualitative resaerch and a strategic planning report.