The knowledge level about the role of nutrition and gut microbiota in alzheimer's disease among the students in the Faculty of Medicine and the Faculty of Nutrition and Dietetics
Tıbbi fakülte ve Beslenme ve DiyetetikFakültesi öğrencileri arasında alzheimer hastalığında beslenme ve bağırsak mikrobiyotanın rolü hakkındaki bilgi düzeyi
- Tez No: 814442
- Danışmanlar: Prof. Dr. AHMET MİDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez, Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Beslenme ve Diyetetik Fakültesi öğrencilerinin Alzheimer hastalığı (AH) üzerinde beslenme ve bağırsak mikrobiyotasının rolü hakkındaki bilgi düzeyini araştırmıştır. Tıp fakültesi öğrencileri, beslenme ve diyetetik bölümündeki öğrencilere göre genel olarak daha yüksek bir bilgi düzeyine sahip olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, her iki bölümde de, birinci sınıf öğrencileri, ikinci sınıf öğrencilere göre bağırsak mikrobiyotası ve AH arasındaki ilişki konusunda daha fazla bilgiye sahiptir. Bu bulgular, sağlam bir bilgi temeli oluşturmak için erken eğitimin önemini vurgulamaktadır. Potansiyel önyargı ve sınırlı örneklem temsilciliği gibi sınırlamalar nedeniyle sonuçların genelleştirilirken dikkatli olunması gerekmektedir. Öneriler, hedefe yönelik eğitim müdahalelerinin ve disiplinler arası işbirliğinin artırılmasını içermektedir. Bu bulgular ve sınırlamaların ele alınması, gelecekteki sağlık profesyonellerini beslenme ve bağırsak mikrobiyotasının AH üzerindeki etkisini anlamak için daha iyi bir şekilde hazırlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigated the knowledge level of students in the Faculty of Medicine and the Faculty of Nutrition and Dietetics at Bahçeşehir University regarding the role of nutrition and gut microbiota in Alzheimer's disease (AD). Students in the medical department displayed higher overall knowledge compared to those in nutrition and dietetics. However, within each department, first-year students exhibited greater knowledge about the relationship between gut microbiota and AD than second-year students. These findings emphasize the importance of early education in establishing a strong foundation of knowledge. Caution is necessary when generalizing the results due to limitations such as potential bias and limited sample representativeness. Recommendations include incorporating targeted educational interventions and promoting interdisciplinary collaboration to enhance knowledge in this field. Addressing these findings and limitations will better prepare future healthcare professionals to understand the impact of nutrition and gut microbiota on AD.