Prematüre bebeklerde telerehabilitasyonun duyusal ve motor gelişimine etkisi
The effect of telerehabilitation on sensory and motor development in premature nfants
  1. Tez No: 814443
  2. Yazar: MUNİSE NİLAY GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, motor ve duyusal etkilenimi olan prematüre bebeklerin gelişimlerini iyileştirmede telerehabilitasyonun etkisini incelemek için planlandı. Prospektif, randomize ve kontrollü olarak planlanan bu çalışmada, yaşları 4-12 ay arası olan 32 riskli prematüre bebek, telerehabilitasyon ve kontrol gruplarına randomize edildi. Telerehabilitasyon grubundaki bebeklere aile merkezli, duyu bütünleme temelli nörogelişimsel tedavi programı oluşturuldu. Sekiz hafta boyunca, haftada üç kez, 45 dakikalık birebir telerehabilitasyon seansları yapıldı. Motor fonksiyonları değerlendirmek için Bayley-3 bataryası kullanıldı. Duyusal süreçlerin değerlendirilmesi için Bebeklerde Duyusal Fonksiyonlar Testi ve Bebek Duyu Profili-2 ve Erken Çocukluk Duyu Profili-2 anketleri kullanıldı. Sekiz hafta süren tedavinin etkinliği, çalışmanın başlangıcında ve tedavi süresinin sonunda yapılan testler ile değerlendirildi. Başlangıç değerlendirmesinde, her iki grup demografik ve klinik parametreler açısından homojen bulundu.
Özet (Çeviri)
This study is planned to investigate the effect of telerehabilitation on the development of premature infants with motor and sensory involvement. In this prospective, randomized, and controlled study, 32 risky premature babies aged between 4 and 12 months were randomized into the telerehabilitation and control groups. A family-centered, sensory integration-based neurodevelopmental treatment program was created for babies in the telerehabilitation group. Forty-five minutes one-to-one telerehabilitation sessions were performed three times a week for eight weeks. Bayley-3 battery was used to evaluate the motor functions. The Test of Sensory Functions in Infants, and Toddler Sensory Profile-2, and Infant Sensory Profile-2 questionnaires were used to evaluate sensory processes. The efficacy of the eight-week treatment was evaluated by the tests at the beginning of the study and at the end of the treatment period. At the initial evaluation, both groups were homogeneous regarding demographic and clinical parameters.