İş güvenliği uzmanlarının kültürel zekâ düzeylerinin iş güvenliği hizmetleri uygulamalarına etkisi
Cultural intelligence of occupational safety specialiststhe effect of occupational safety levels on occupational safety services applications
- Tez No: 814450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA FANDAKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Sosyal Hizmet, Public Health, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, işyerinde meydana gelebilecek çalışanlar ve işyerinde bulunan diğer bireyleri olumsuz yönde etkileyebilecek durumların ortadan kaldırılması veya en aza indirilmesi için yapılması gereken tüm faaliyetleri içermektedir. İşyerinde iş sağlığı güvenliği faaliyetleri iş güvenliği uzmanı aracılığıyla yapılmaktadır. Kültürel zekâ farklı kültürel ortamlardaki bireylerin birbirlerini anlama kabiliyetidir. Kültürel zekâ düzeyi yüksek olan iş güvenliği uzmanı işyerinde var olan tehlikeleri ve aktarılması gereken bilgileri diğer işyeri paydaşlarına çok rahat aktarmakta ve onlardan gelen dönütleri çok rahat anlayıp yorumlamaktadır. Karma araştırma yöntemlerinin kullanıldığı ve nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama yöntemi ile gerçekleştirilen bu araştırma, Türkiye genelinde İSG-KATİP 'e kayıtlı 329 iş güvenliği uzmanının katılımıyla gerçekleşmiştir. Araştırmada“İş Güvenliği Uzmanının Görevleri Ölçeği”ile“Kültürel Zekâ Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda Kültürel zekânın iş güvenliği hizmetleri uygulamalarını %49 (β=.49, p=.000) oranında orta düzeyde olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Son bölümde ise iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin daha iyi yürütülebilmesi için iş sağlığı güvenliği hizmetleri uygulayıcılarına önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety includes all the activities that must be done to eliminate or minimize the situations that may adversely affect the employees and other individuals in the workplace. Occupational health and safety activities in the workplace are carried out by an occupational safety specialist. Cultural intelligence is the ability of individuals in different cultural environments to understand each other. The occupational safety specialist with a high level of cultural intelligence can easily convey the dangers in the workplace and the information that needs to be conveyed to other workplace stakeholders and understand and interpret the feedbacks from them very easily. This research, which used mixed research methods and was carried out with the descriptive survey method, one of the quantitative research methods, was carried out with the participation of 329 occupational safety experts registered in OHS-CLERK throughout Turkey. In the research, the“Duties of the Occupational Safety Specialist Scale”and the“Cultural Intelligence Scale”were used. As a result of the research, it was determined that Cultural Intelligence had a moderate positive effect on occupational safety services practices at a rate of 49% (β=.49, p=.000). In the last part, suggestions were made to the practitioners of occupational health and safety services in order to carry out occupational health and safety services better.