Servikal intraepitelyal neoplazi grade 1'de prognozu etkileyen faktörler: Retrospektif kohort çalışması
Prognostic factors for cervical intraepithelial neoplasia grade 1: A retrospecti̇ve cohort study
- Tez No: 814465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AYKUT TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı servikal intraepitelyal neoplazi grade 1'de (CIN 1) prognozu belirleyen faktörlerin belirlenmesi, takip sürecinde göz önünde bulundurulmasıdır.01.01.2015-31.12.2021 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalına başvuran hastalar arasında kolposkopik biyopsi sonucu CIN 1 olarak rapor edilen hastalar değerlendirilmeye alınmıştır.Çalışma kriterine uygun olan toplam 822 CIN 1 tanılı hastada lezyonların takip sürecinde persiste etmesi ve progresyona uğramasına etki eden faktörler analiz edildi. Hastaların ortanca yaş değerleri 42(35-49) yıl olarak hesaplanmıştır. Persistan CIN 1+ oranı %14,1, CIN 2+ oranı %1,5 ve CIN 3+ oranı %0,1 olarak bulunumuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective study is to identify the factors determining the prognosis in cervical intraepithelial neoplasia grade 1 (CIN 1) and to consider them during the follow-up process.Between 01.01.2015 and 31.12.2021, a study was conducted on patients who applied to the Department of Obstetrics and Gynecology at Akdeniz University Hospital. The study aimed to evaluate factors influencing the persistence and progression of lesions in patients diagnosed with CIN 1 through colposcopic biopsy.A total of 822 patients diagnosed with CIN 1, who met the study criteria, were included in the analysis. Factors affecting the persistence and progression of lesions during the follow-up process were analyzed. The median age of the patients was 42 years (range: 35-49). The rates of persistent CIN 1+, CIN 2+, and CIN 3+ were 14.1%, 1.5%, and 0.1%, respectively.