'dahiliye yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda konfüzyon değerlendirme metodu ((CAM-ICU) ve yoğun bakım deliryum tarama kontrol listesi (ICDSC) testlerinin tanısal doğruluğunun test edilmesi'
'testing the diagnostic accuracy of confusion assesment method (CAM-ICU) and intensive care delirium screening checklist (ICDSC) tests in patients hospitalized in the intensive care unit'
  1. Tez No: 872912
  2. Yazar: TUBA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SELDA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Deliryum çoğunlukla yoğun bakım ünitelerinde ortaya çıkmakta, yaşla birlikte artmakta, bozulmuş hasta sonucu ile ilişkili olarak da sağlık bakım maliyetlerini önemli ölçüde arttırmaktadır. Yoğun bakım ünitesi deliryum insidansı yaklaşık % 20- 80 arasında değişkenlik göstermekte ve yüksek görüldüğü gruba ve tanısında kullanılan yönteme bağlı olarak büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma, dahiliye yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda Konfüzyon Değerlendirme Metodu (CAM-ICU) ve Yoğun Bakım Deliryum Tarama Kontrol Listesi (ICDSC) testlerinin tanısal doğruluğunun test edilmesini amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı bir araştırma olup, Aralık 2021- Mayıs 2022 tarihleri arasında Konya ilindeki bir kamu hastanesinin yoğun bakım ünitesinde yürütülmüş ve katılma kriterlerini karşılayan 61 yoğun bakım hastası dahil edilmiştir. Araştırma verileri“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Yoğun Bakım Konfüzyon Değerlendirme Metodu (CAM-ICU) ”ve“Yoğun Bakım Deliryum Kontrol Tarama Listesi (ICDSC) ”ölçekleri ile toplanmıştır. Toplanan verilerde deliryumun oluşmasına zemin olabilecek risk faktörlerini belirlemek ve deliryumla olan istatistiksel ilişkisini saptamak amacıyla hastaların yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, yoğun bakım deneyimi, mekanik ventilasyon durumu, hastalık, APACHE II Skoru, GKS skoru, RASS Skoru, Bası, Ağrı, Sigara İçmenin yer aldığı 13 adet soru bulunan tanımlayıcı özellikler formu doldurulmuştur. Uzman bir Psikiyatr Doktor tarafından hasta ilk değerlendirilip daha sonra hastanın yoğun bakım ünitesinde kaldığı ilk 24 saat boyunca RASS skalası uygunluğuna göre farklı yoğun bakımdan ve birbirinden bağımsız olan daha önceden 1 saat bunun eğitimini alan 2 farklı hemşire tarafından sabah 09:00- 12:00 saat aralığında CAM-ICU testi ile ICDSC, akşam 16:00-18:00 saat aralığında hemşirelerin farklı saatler aralıklarında yapması planlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin kodlanması ve analizi SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences) programında yapılmıştır. Bağımlı/bağımsız gruplarda t testi, tekrarlayan ölçümlerde varyans analizi ya da Friedaman testi, niteliksel verilerin karşılaştırılmasında Pearson Ki- Kare testi uygulanmıştır. Deliryum tanısının cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, daha önce yoğun bakım deneyimi, ağrı yaşama ve sigara kullanımına göre değişmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Delirium mostly occurs in intensive care units, increases with age, and significantly increases healthcare costs associated with deteriorating patient outcomes. The incidence of delirium in intensive care units varies approximately between 20-80%, and it is of great importance depending on the group with high occurrence and the diagnostic method used. This study was conducted to test the diagnostic accuracy of the Confusion Assessment Method for the Intensive Care Unit (CAM-ICU) and the Intensive Care Delirium Screening Checklist (ICDSC) tests in patients hospitalized in the internal medicine intensive care unit. It is a descriptive study carried out in an intensive care unit of a public hospital in Konya province between December 2021 and May 2022, and 61 intensive care patients who met the inclusion criteria were included. Research data were collected using the“Introduction Form,”“Intensive Care Confusion Assessment Method (CAM-ICU),”and "Intensive Care Delirium Screening Checklist (ICDSC) scales. In order to determine the risk factors that may contribute to the development of delirium and to identify the statistical relationship with delirium, a descriptive characteristics form containing 13 questions related to patients' age, gender, marital status, education level, intensive care experience, mechanical ventilation status, illness, APACHE II Score, GCS Score, RASS Score, Pressure, Pain, Smoking was completed. The first evaluation of the patient was performed by a specialist Psychiatrist Doctor, and then, during the patient's first 24 hours in the intensive care unit, CAM-ICU test and ICDSC were carried out by 2 different nurses who had received training in this area one hour before the morning shift between 09:00-12:00, and another set of nurses independently performed the tests in the afternoon shift between 16:00-18:00. The data obtained from the research were coded and analyzed using SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences) program. Dependent/independent group t-test, analysis of variance or Friedman test in repeated measurements, and Pearson Chi-Square test in comparing qualitative data were applied. The study found that the diagnosis of delirium did not vary according to gender, marital status, education level, previous intensive care experience, pain experience, and smoking.