Türkiye'deki X, Y, Z kuşaklarının siyasal iletişim ve siyasal katılım örüntülerinin karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of the patterns of politicalcommunication and political participation of generationsX, Y, Z in Turkey
  1. Tez No: 814482
  2. Yazar: HANDE TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 426
Özet
Bir toplumda zaman içerisinde meydana gelen değişimler ve dönüşümler, o toplumda bulunan yaş gruplarının birbirinden farklı özellikler göstererek ayrışmasına neden olur. Birbirinden ayrışan bu yaş grupları; 'kuşak' olarak adlandırılır. Aynı kuşak altında sınıflandırılan yaş grupları, birbirlerine benzer tutum ve davranış özellikleri gösterirken, diğer kuşaklardan da tutum ve davranış yönünden farklılaşabilirler. Siyaset ve iletişimin yan yana gelişi ve beraber ele alınması ile ortaya çıkan siyasal iletişim kavramı, özellikle teknolojide yaşanan gelişmelere paralel olarak toplumun değişen dinamiklerine ayak uydurmak için, siyasi partiler ve aktörler için vazgeçilmez olmuştur. Özellikle seçim dönemlerinde, seçmenlerin oy verme tercihlerini etkilemek, siyasal tutum ve tercihlerini değiştirmek adına birçok kampanya, siyasal iletişim çalışmaları ile desteklenmektedir. Siyasal katılım kavramı ise, bireyin siyasi haberleri takip etmesinden, oy verme davranışına, parti üyeliğinden, siyasi bir makamda olmasına kadar farklı düzeylerde gerçekleşen eylemler olarak düşünülebilir. Siyasi katılım, kişilerin demokratik bir düzen içerisinde haklarını kullanarak, ülke yönetiminde söz sahibi olmalarına imkan tanır. Özellikle değişen ve dönüşen toplumlarda, siyasi karar alma birçok faktörden etkilenmektedir. Bu tez çalışmasında, Türkiye'deki X, Y, Z kuşaklarının siyasal iletişim ve siyasal kalıtım örüntüleri birbirleriyle karşılaştırılırken, özellikle Z kuşağı olarak adlandırılan gençlerin, siyasal katılım düzeylerinin, siyasal iletişimlerinin, siyasal ilgilenimlerinin, medya araçlarını kullanmalarının X ve Y kuşağından hangi noktalarda farklılaşıp, hangi noktalarda benzerlik gösterdiği ortaya konacaktır. Bu araştırma kapsamında, kullanılan veriler anket yöntemi ile toplanmış, verilerin değerlendirmesinde Microsoft Excel ve SPSS 23.0 kullanılmıştır. 12 bölgeyi temsilen 12 ilde 17+ yaş grubuyla, toplamda 765 kişi ile gerçekleştirilen görüşmelerde, X, Y, Z kuşaklarının siyasal iletişim ve siyasal katılım örüntüleri karşılaştırmalı bir şekilde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Changes and transformations that occur in a society over time cause the age groups in that society to differ from each other by showing different characteristics. These age groups differ from each other; It is called the 'generation'. While the age groups classified under the same generation show similar attitudes and behaviors to each other, they may differ from other generations in terms of attitude and behavior. The concept of political communication, which emerged with the coming together of politics and communication, has become indispensable for political parties and actors, especially in order to keep up with the changing dynamics of society in parallel with the developments in technology. Especially during election periods, many campaigns are supported by political communication studies in order to influence the voting preferences of the voters and to change their political attitudes and preferences. The concept of political participation can be thought of as actions that take place at different levels, from following political news to voting behavior, from party membership to being in a political office. Political participation allows people to have a say in the administration of the country by using their rights in a democratic order. Especially in changing and transforming societies, political decision making is affected by many factors. In this thesis, while the political communication and political inheritance patterns of the X, Y, Z generations in Turkey are compared with each other, at what points the political participation levels, political communication, political interests, use of media tools of the youth, especially the so-called Z generation, differ from the X and Y generations. in which points they are similar will be revealed. Within the scope of this research, the data used were collected by the questionnaire method, Microsoft Excel and SPSS 23.0 were used in the evaluation of the data. The political communication and political participation patterns of the X, Y, Z generations were analyzed comparatively in the interviews held with a total of 765 people in the 17+ age group in 12 provinces representing 12 regions.