The relationship between online classroom management and the self-efficacy of k-12 EFL teachers
Çevrimiçi sınıf yönetimi ile k-12 EFL öğretmenlerinin öz-yeterlilikleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 814484
  2. Yazar: WINIFRED GYIMAH
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ENİSA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, K-12 grubunda yabancı dil İngilizce öğretmenlerinin çevrimiçi ortamda sınıf yönetimi ve öz yeterlikleri arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmıştır. Ayrıca, öğretmenlerin sınıf yönetimi ve çevrimiçi öğretime ilişkin algıları da araştırılmıştır. Açıklayıcı bir karma yöntem tasarımı kullanılarak, Covid-19 salgını sırasında K-12 okullarında Yabancı Dil olarak İngilizce (EFL) öğretmeni olan katılımcılar (N=62) araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan nicel veri toplama aracı, çevrimiçi eğitime uygun olarak modifiye edilen Öğretmenlerin Yeterlik Algısı Ölçeğidir (ÖYAÖ). Pearson korelasyon analizi kullanılarak elde edilen veriler, öğretmenlerin yeterlik duygusu ile çevrimiçi ortamda sınıf yönetimi arasında pozitif ve güçlü bir korelasyon olduğunu göstermiştir. Cinsiyet, deneyim yılı ve mevcut sınıf düzeyinin ölçeğin alt kategorileri olan Sınıf Yönetimi, Öğrenci Katılımında Yeterlilik ve Çevrimiçi Sınıfta Öğretim Stratejilerinde Yeterlilik üzerindeki etkisi ayrıca araştırılmıştır. Üç tek yönlü gruplar arası varyans analizi (ANOVA) kullanılarak, sonuçlardan istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Son olarak, öğretmenlerle yapılan görüşmelerden elde edilen nitel bulgular, sonuçları desteklemiş ve çevrimiçi eğitim sırasında öğretmenlerin mesleki gelişimlerine yönelik olumlu olarak değerlendirilen çabalayıcı bir tutum ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study explored if there is a relationship between classroom management and the self-efficacy of K-12 EFL teachers in an online environment. It also delved into the teachers' perceptions of classroom management and teaching online. By using an explanatory mixed-method design, participants who were English as a Foreign Language teachers (EFL) in K-12 schools (N=62) during the Covid-19 pandemic were investigated. The quantitative data collection instrument used in the study was the Teachers' Sense of Efficacy Scale (TSES) which was modified to suit online education. Using Pearson correlation analysis, the data reported a positive and strong correlation between the teachers' sense of efficacy and classroom management in the online environment. A further investigation was carried out on the impact gender, years of experience, and current grade levels had on the sub-categories of the scale; Classroom Management, Efficacy in Student Engagement, and Efficacy in Instructional Strategies in the online classroom. Using a three-one-way between-group analysis of variance (ANOVA), the results detected no statistically significant difference. Finally, the qualitative findings gained from the teachers' interviews supported the results and revealed a striving attitude toward the teachers' professional development which was deemed positive during the online education.